Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R47dig2vSl1kQ
Ilustracja przedstawia ziarna kawy.

Prawdopodobieństwo warunkowe

Źródło: Mark Daynes, dostępny w internecie: unsplash, domena publiczna.

Pewien monarcha z okazji swoich urodzin wybrał losowo jednego z trzech niewolników A, B, C i wyzwolił go, ale zainteresowanym  nie powiedział którego.

Niewolnik miał otrzymać odpowiednie dokumenty dopiero za tydzień.

Niewolnik A koniecznie chciał się dowiedzieć kto jest tym szczęśliwcem. Jednak strażnikom monarcha zabronił udzielać odpowiedzi na to pytanie. Zatem A zapytał jednego ze strażników – który z niewolników B czy C jest wyzwolony. Strażnik odpowiedział, że C nie jest wyzwolony.  A pomyślał – albo ja zostałem wyzwolony, albo B. Czyli prawdopodobieństwo, że zostałem wyzwolony jest równe 12, a nie jak przedtem, równe 13, gdy tego nie wiedziałem.

R1WDHG2meQ1CF
Niewolnicy na plantacji w Wirginii
(The Old Plantation, ok. 1790).
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Po pewnym czasie A doszedł do smutnego wniosku – strażnik nie lubi B. Więc gdyby on nie został wyzwolony, na pewno by mi to powiedział. Skoro tak się nie stało, to znaczy, że to B został wyzwolony. Prawdopodobieństwo, że zostałem wyzwolony jest równe zero.

Jak myślisz – w którym przypadku A miał rację?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do wiadomości związanych z prawdopodobieństwem warunkowym, które zawarte są w tym materiale. Zatem po zapoznaniu się z odpowiednim wzorem zapewne bez problemu odpowiesz na pytanie.

Twoje cele
  • Określisz prawdopodobieństwo warunkowe zajścia danego zdarzenia.

  • Zastosujesz wzór na prawdopodobieństwo warunkowe w sytuacjach praktycznych.

  • Uzasadnisz proste zależności probabilistyczne.