Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1N2ClHW5jptU
Obraz przedstawia fragment dużej, okrągłej sali z dwoma rzędami drewnianych ław. W ławach zasiadają mężczyźni w starożytnych togach. Pośrodku sali stoi starszy mężczyzna. Przemawia do zgromadzonych.

Cele wypowiedzi retorycznej

Cesare Maccari, Cyceron potępia Katylinę, 1889
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Retoryka czy też wymowa, oratorstwo, to pochodząca ze starożytności sztuka przekonywania w mowie i piśmie. Słowo pochodzi od starogreckiego reo, czyli „mówię pięknie”, ale także: „celowo i stosownie”, to znaczy zgodnie z postawionym celem i odpowiednio do warunków wypowiedzi. Aby zainteresować słuchaczy, nie wystarczy mówić o interesujących sprawach. Sama forma wypowiedzi również powinna być zajmująca. Dobry mówca wie o tym, że aby utrzymać uwagę odbiorców, należy dbać zarówno o zawartość informacyjną, jak i o styl wypowiedzi. O tym, jak wysławiać się pięknie, a przy tym celowo i stosownie, uczy sztuka retoryki. Każdy, kto szykuje się do przemówienia przed szerszym audytorium, powinien poznać jej podstawy.

Twoje cele
  • Rozróżnisz wypowiedzi należące do różnych typów wypowiedzi retorycznej ze względu na ich cel.

  • Dokonasz analizy celów wybranych wypowiedzi retorycznych.

  • Samodzielnie sformułujesz wypowiedź przekonującą.