Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6nZOpRax7q7K
Zdjęcie przedstawia postać leżącą na otwartych książkach. Postać ubrana jest w ubranie koloru czarnego, na głowie ma czarny turban. Postać leży na brzuchu, jej ręce leżą wzdłuż ciała. Palce u stóp są wyciągnięte. Książki i leżąca na nich postać leżą na drewnianej podłodze.

Wiersz / pisze się / aż do milczenia – o funkcji milczenia w poezji Tadeusza Różewicza

Źródło: Monika Weiss, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
Jolanta Rokoszowa Język a milczenie

Milczenie jest zjawiskiem nieodłącznie towarzyszącym językowi. Jest jego drugą stroną, tłem. Wydaje się niezbędne do jego funkcjonowania.

cytat 1 Źródło: Jolanta Rokoszowa, Język a milczenie, s. 236.

W języku polskim funkcjonuje związek wyrazowy „wymowne milczenie”, choć można się zastanawiać, w jaki sposób milczenie miałoby o czymś mówić. Okazuje się, że w poezji Różewicza milczenie jest równie istotne jak same słowa. Pisanie wiersza było dla poety balansowaniem między wszechobecną mową i nadmiarem informacji a ciszą, zamilknięciem.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz wiersze, w których Tadeusz Różewicz wykorzystał motyw milczenia.

  • Omówisz, jaką funkcję pełni milczenie w poezji Tadeusza Różewicza.

  • Określisz w twórczości Różewicza funkcję odwołań religijnych.