Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1T8HWpQu5s7A
Ilustracja przedstawia kilka podobnych sylwetek człowieka w kolejnych etapach procesu dializy otrzewnowej. Przed wprowadzeniem płynu do jamy brzusznej, po wprowadzeniu i po usunięciu płynu. Płyn wprowadzany jest z zawieszonego na stojaku worka przez rurkę połączoną na wysokości otrzewnej. Następnie rurka zostaje, ale worka już nie ma. Płyn w jamie ma kolor granatowy. Płyn w jamie staje się żółty. Za pomocą kolejnego worka przez rurkę usuwany jest żółty płyn.

Hemodializa i dializa otrzewnowa

Dializa otrzewnowa polega na powolnym wprowadzeniu 1,5–2,0 litrów płynu dializacyjnego do jamy brzusznej przez cewnik, pozostawieniu go na 10–30 min i następnie usunięciu. Procedurę powtarza się 20–30 razy na dobę.
Źródło: Nanoxyde, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Uszkodzenia nerek powstałe na skutek różnych schorzeń mogą prowadzić do ich niewydolności. Jeśli nerki nie mogą już pełnić swoich fizjologicznych funkcji, konieczne staje się czasowe lub stałe ich wspomaganie lub nawet zastąpienie ich pracy. Jedną z powszechnie stosowanych terapii nerkozastępczych jest tzw. dializoterapia.

Twoje cele
  • Wyjaśniasz, czym jest dializa.

  • Omówisz podstawowe metody leczenia nerkozastępczego.

  • Wykażesz różnice pomiędzy hemodializą a dializą otrzewnową.