Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R7tRjBtTMHaU6
Fresk przedstawia wnętrze olbrzymiej sali, w której zgromadzona jest duża grupa ludzi. W górnej części fresku przedstawiony jest Kościół triumfujący, czy też Kościół zbawionych. Są tu zgromadzeni apostołowie i święci otaczający Jezusa Chrystusa i stojących po jego bokach Maryja i Jan Chrzciciela. Część dolna fresku przedstawia Kościół wojujący lub pielgrzymujący, czyli ten żyjący na ziemi. Wśród postaci można wyróżnić teologów, uczonych i papieży, ale także filantropów i pisarzy. Są tu przedstawione miedzy innymi takie postacie jak: Girolamo Savonarola, Dante, papież Juliusz II, Sykstus IV, Donato Bramante.

Anzelm contra Tomasz

Rafael Santi, Dysputa o Najświętszym Sakramencie, 1508-1509.
Źródło: domena publiczna.

Jednym z głównych problemów filozofii chrześcijańskiej jest stosunek wiary i wiedzy, prawd objawionych i tych, do których dochodzi się na drodze rozumowania. Istnieją filozofowie, którzy kwestionują wartość racjonalnej wiedzy. W filozofii średniowiecznej ukształtował się jednak istotny kierunek filozoficzny – scholastyka – który zakładał, że nie ma sprzeczności między jedną a drugą sferą. Niektórzy z jego przedstawicieli – jak św. Anzelm – uważali wręcz, że nie ma takiej prawdy wiary, której nie dałoby się racjonalnie uzasadnić.
W takim kontekście ważnym wątkiem filozofii chrześcijańskiej stały się dowody mające w racjonalny sposób wykazać, że Bóg istnieje. W tej lekcji porównamy ze sobą dowody przedstawione przez św. Anzelma i św. Tomasza. Temat lekcji może sugerować, że sposoby dowodzenia obu filozofów fundamentalnie się różnią – i rzeczywiście, wiele ich dzieli, choć można również odnaleźć podobieństwa między argumentami, którymi się posługują.

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz krytycznie argumenty kosmologiczne i teleologiczne św. Tomasza

  • Scharakteryzujesz kontekst filozoficzny pięciu dróg św. Tomasza (koncepcję Boga i człowieka)

  • Zrekonstruujesz krytycznie argumenty św. Anzelma

  • Dokonasz porównania oraz ocenisz dowody na istnienie Boga