Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCpQGHhCHy3pb
Zdjęcie przedstawia postać w masce. Postać jest kolorowo ubrana, trzyma lustro w ozdobnej oprawie.

Teoria psychoanalityczna Jacquesa Lacana a strukturalizm

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy psychoanaliza powinna dążyć do jasności pojęć, skoro natura podświadomości jest nieuchwytna? Jacques Lacan, wizjoner zainspirowany Freudem, krytykował współczesną psychoanalizę i poszukiwał nowych form wyrazu, odwołując się do symboli. Jego odkryciem była „faza lustra”, którą przechodzimy w dzieciństwie, uzyskując wyobrażenie swojej tożsamości. Nasza fascynacja odbiciem lustrzanym, a potem to, jak wyglądamy w oczach innych ludzi, jak również nasze nieudolne próby opisania siebie samych, obrazują, według Lacana, nasze dążenia do uznania, które pozwala nam utwierdzić się w swym istnieniu. Jego teoria stanowi połączenie psychoanalizy, fenomenologii i strukturalizmu.

Twoje cele
  • Poznasz Lacanowską teorię dotyczącą fazy lustra i zrozumiesz, dlaczego faza ta ma tak istotne znaczenie w rozwoju osobowości.

  • Dokonasz analizy myśli najważniejszych przedstawicieli strukturalizmu.

  • Prześledzisz związki myśli Lacana ze strukturalizmem.