Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1E3aT3aCdLCl
Obraz przedstawia rajski ogród. Chodzą po nim rozmaite zwierzęta zarówno domowe, na przykład kury, koguty, indyki, kaczki, konie, psy, jak i zwierzęta dzikie, na przykład lwy, tygrysy, wielbłądy, zebry, antylopy. W ogrodzie pod drzewem znajdują się również ludzie - naga kobieta oraz nagi mężczyzna. W ogrodzie jest różnorodna, bogata roślinność.

Dlaczego twórcy różnych epok sięgają po postaci i motywy biblijne?

Wenzel Peter, Adam i Ewa w ziemskim raju
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Badacze kultury są zgodni, że Biblia to dzieło, które w sposób nieporównywalny z innymi wpłynęło na sztukę światową. Pismo Święte wciąż dostarcza artystom inspiracji, dzięki czemu historie Jezusa, Adama i Ewy, czy Hioba wybrzmiewają wciąż na nowo i znane są nawet tym odbiorcom kultury, którzy nie wyznają judaizmu lub chrześcijaństwa.

Dlaczego pisarze, kompozytorzy i malarze od niemal dwóch tysięcy lat sięgają po księgi biblijne? Na czym polega uniwersalizm Biblii, który sprawia, że motywy w niej zawarte wciąż są natchnieniem dla artystów?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz wpływ Biblii na współczesne rozumienie historii.

  • Zinterpretujesz wybrane metafory zawarte w tekście Anny Kamieńskiej Zakorzenienie w Biblii.

  • Wyjaśnisz, na czym polega kulturotwórcza rola Biblii.