Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1b4O8VXzT3Wz
Zdjęcie przedstawia kamienny zegar słoneczny, na którym godziny zostały przedstawione za pomocą cyfr rzymskich..

Miary kątów między odcinkami i płaszczyznami w ostrosłupach

Źródło: dostępny w internecie: pxhere.com, domena publiczna.

Zegar słoneczny to urządzenie, które wykorzystuje Słońce do mierzenia czasu. Jego działanie polega na wskazaniu odpowiedniej podziałki za pomocą cienia rzucanego przez nieruchomą wskazówkę na skalę czasu. Podstawowym i najbardziej pierwotnym rodzajem zegara słonecznego jest gnomon. Jest to pionowo ustawiona wskazówka – najczęściej osadzony pręt (kolumna, pionowy słup lub kijek wbity w ziemię), którego cień rzucany na tarczę umieszczoną w płaszczyźnie horyzontu, na podstawie położenia Słońca, wskazuje czas na odpowiedniej podziałce. Tarcza zegara słonecznego może również być pionowa, wówczas inaczej ustawia się wskazówkę.

R1ESnYAEl8Rpp
Źródło: Pixabay.com, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Niezależnie od rodzaju zegara słonecznego zasada działania jest zawsze podobna. Używa się cienia, który zmienia swoje położenie i długość o różnych porach dnia. Taka sama idea przyświeca definicji kąta między prostą a płaszczyzną. Aby zdefiniować taki kąt używa się pojęcia rzutu prostokątnego prostej (czyli „cienia” prostej) na płaszczyźnie (czyli „tarczy zegara”).

W tym materiale przeanalizujesz możliwe kąty między prostymi a płaszczyznami w ostrosłupach. Będziesz zatem określać wzajemne położenie odcinków i ścian w ostrosłupie.

Twoje cele
  • Nauczysz się zaznaczać odpowiednie kąty między prostymi i płaszczyznami w ostrosłupach na podstawie ich opisu słownego.

  • Zastosujesz elementy trygonometrii do wyznaczania miar kątów w przestrzeni.

  • Nauczysz się na różne sposoby definiować kąty w przestrzeni, używając pojęcia kąta między odcinkami, kąta między odcinkiem i płaszczyzną oraz kąta dwuściennego.