Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R10d0xwl1HmBC
Grafika przedstawia spiralne kształty układające się od najmniejszych do największych tworząc okręgi, gdzie w środku znajdują się małe spirale a na zewnątrz większe. Ilustracja jest utrzymana w kolorystyce czarno- zielono- białej.

Zastosowanie logarytmów w obliczeniach z fizyki

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
RWh2V7Q3G8Mf81
Przekrój muszli Nautilus pompilius
Źródło: Chris 73, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Już samo słowo logarytm budzi strach u wielu humanistów, nie mówiąc już o  twierdzeniach logarytmicznych. Jednak okazuje się, że logarytmy są przydatne nie tylko po to, aby zwiększać trudność zadań maturalnych, ale można je wykorzystać w  całkiem przyjemny sposób, na przykład określając muzyczne interwały, badając kształt muszli, czy sprawdzając poprawność obliczeń księgowych.

W psychologii prawo określające związek między czasem potrzebnym jednostce na podjęcie decyzji a liczbą możliwych wyborów, opisane jest za pomocą logarytmów.

Suwaki logarytmiczne były przez wiele lat wykorzystywane jako przeliczniki miar, służyły do określania dawki leku, towarzyszyły kosmonautom w misji Apollo. Wciąż są używane w chemii analitycznej, przez płetwonurków i jako suwaki – kalkulatory zużycia paliwa.

W tym materiale pokażemy przykłady zastosowania logarytmów w prostych obliczeniach z fizyki.

Twoje cele
  • Zastosujesz logarytmy w obliczeniach z fizyki.

  • Przekształcisz wyrażenia zawierające logarytmy.

  • Dobierzesz odpowiedni model matematyczny opisując sytuację z kontekstem realistycznym.