Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ShaUN2gAajN
Zdjęcie przedstawia żarówki, w których cyfry zostały podświetlone na kolor czerwony. Zaczynając od żarówki z lewej strony są kolejno: 0, 0, 8, 8 i 4.

Schemat Hornera

Źródło: Carlos Irineu da Costa, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Wielomian przez wielomian możemy dzielić sposobem sposobem pisemnym – za pomocą algorytmu przypominającego metodę pisemnego dzielenia liczb naturalnych. W wyniku takiego dzielenia możemy otrzymać iloraz i resztę, przy czym reszta jest zawsze wielomianem stopnia mniejszego, niż stopień wielomianu, przez który dzielimy, bądź też jest wielomianem zerowym.

Korzystając z twierdzenie o reszcie umiemy szybko wyznaczać resztę z dzielenia przez wielomiany postaci x-a.

Dzielenie przez wielomiany tej postaci okaże się szczególnie ważne przy szukaniu pierwiastków wielomianów. Dlatego warto poznać metodę umożliwiające sprawne dzielenie dowolnego wielomianu przez wielomian postaci x-a.

Ciekawostka

William George Horner był brytyjskim matematykiem żyjącym w latach 1786 - 1837. W 1819 roku opisał metodę (znaną już wcześniej np. Newtonowi), na której bazuje szybki szkolny sposób dzielenia wielomianu przez dwumian x-a.

Twoje cele
  • Poznasz algorytm zwany schematem Hornera, pozwalający na szybkie i wygodne obliczanie ilorazu wielomianu Wx przez dwumian postaci x-a.

  • Porównasz trzy metody obliczania tego ilorazu i ocenisz, którą najlepiej zastosować w konkretnych przykładach.

  • Udowodnisz algorytm schematu Hornera