Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBi3oKRxOtDB8
Grafika przedstawia rozwój dziecka w ciele kobiety wraz z linią czasu. Wraz z kolejnymi tygodniami dziecko staje się coraz większe, co skutkuje również zwiększaniem się brzucha matki.

Kontrola hormonalna utrzymania ciąży

Dokładny termin, w którym nastąpiło zapłodnienie, jest trudny do ustalenia, dlatego za początek ciąży uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Ciąża człowieka od tego momentu trwa 281 dni (±22).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W organizmie ciężarnej kobiety następują liczne zmiany metaboliczne i hormonalne. Prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej jest konieczne do utrzymania ciąży oraz prawidłowego rozwoju zarodka.

Twoje cele
  • Wykażesz rolę najważniejszych hormonów w przebiegu ciąży (progesteronu, estrogenu, relaksyny, gonadotropiny kosmówkowej i ludzkiego laktogenu łożyskowego).

  • Omówisz zależność pomiędzy gonadotropiną kosmówkową a progesteronem i estrogenem.

  • Wyjaśnisz, dlaczego w testach ciążowych wykorzystuje się wykrywanie gonadotropiny kosmówkowej.