Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RXUG0EwY8X4RT
Na zdjęciu znajduje się grupka żołnierzy ubranych w mundury i uzbrojonych w karabiny maszynowe oraz dwóch mężczyzn ubranych w białe szaty. Wszyscy stoją na wale ziemi, przed którym na masztach powiewają flaga Indii oraz druga jasna flaga. W oddali na polu stoi duża grupa ludzi, a za nimi znajduje się las.

Konflikt indyjsko‑pakistański

Żołnierze pakistańscy stoją w pobliżu flag Indii i Pakistanu na granicy, ok. 45 km od Dżammu. Na pierwszym planie widoczna flaga Indii, odwołująca się do symboliki koła prawości i sprawiedliwości, zaczerpniętego z buddyzmu.
Źródło: Flickr as Baba Chamliyal Mela, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Współczesny spór graniczny między Indiami a Pakistanem, który trwa od 1947 r., należy do najdłuższych nierozwiązanych konfliktów na świecie. Jego przyczyną był podział Indii Brytyjskich na część z większością hinduistyczną (Indie) oraz część z większością muzułmańską (Pakistan). Biorąc pod uwagę siłę militarną obu państw, które są mocarstwami nuklearnymi, oraz ich ludność (razem liczą ponad 1,7 mld obywateli), można uznać, że jest to jeden z najgorętszych punktów zapalnych na Ziemi.

Szacuje się, że do tej pory zginęło w tym konflikcie ponad 1 mln ludzi. Obie strony nie są jednak skłonne do kompromisu i roszczą sobie prawa do całości górzystego terytorium Dżammu i Kaszmiru. Obecnie większą część spornego obszaru zajmują Indie, nieco mniejszą – Pakistan, a jedną piątą, najsłabiej zaludnioną – Chiny.

Symbolem konfliktu indyjsko‑pakistańskiego stał się rytuał codziennego otwierania i zamykania jedynego, powszechnie dostępnego, przejścia granicznego między tymi krajami w Wagah. Ceremoniom wciągania i ściągania z masztu flag państwowych towarzyszą groźne gesty z obu stron, mające nieco teatralną, ale czytelną symbolikę.

RFYlXLEBb730Z1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia:  1 stycznia 1877 roku, brytyjska królowa Wiktoria zostaje cesarzową Indii. 3 września 1939 roku, przystąpienie Indii do wojny z Niemcami. Od 1 września do 2 września 1945 roku, druga wojna światowa. 15 sierpnia 1947 roku, podział Indii Brytyjskich na Indie oraz Pakistan. Od 22 października 1947 do 31 grudnia 1948 roku, pierwsza wojna o Kaszmir. 30 stycznia 1948 roku, śmierć Mahatmy Gandhiego. Od 5 sierpnia 1965 do 23 września 1965 roku, druga wojna o Kaszmir.  17 kwietnia 1971 roku, sformowanie na wygnaniu pierwszego rządu Bangladeszu.  Od 3 do 16 grudnia 1971 roku, trzecia wojna indyjsko pakistańska.  Od 3 maja do 26 lipca 1999 roku, wojna o Kargil.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz powody rozpoczęcia konfliktu indyjsko‑pakistańskiego.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Kaszmir jest taki cenny dla walczących stron.

  • Scharakteryzujesz metody, którymi posługiwali się Europejczycy, zdobywając stopniowo władzę w Indiach.

  • Wskażesz najważniejsze idee, którymi kierował się Mahatma Gandhi.