Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1b7ZM82Eu7Qv
Obraz przedstawia pracujących w polu. Na pierwszym planie, w centralnym miejscu, wśród krótkich, bujnych zarośli, znajdują się trzy postaci - mężczyzna i dwie kobiety. Kobieta po prawej stronie obrazu przysiada na ziemi i podaje wyrwane bulwy buraków stojącemu przed nią brodatemu mężczyźnie ubranemu w prosty strój, w zielonkawym kaszkiecie na głowie. Mężczyzna w wyciągniętych do kobiety dłoniach trzyma zielone nacie buraków. Druga kobieta, stojąca po lewej stronie mężczyzny, zwrócona jest przodem do oglądającego obraz. W opuszczonych dłoniach trzyma bulwy z zielonymi naciami. Kobiety mają białe czepce na głowach, białe bluzki i długie spódnice. W tle rozciągają się szerokie pola, gdzieniegdzie pojawiają się pracujący w polu, ich kontury są coraz bardziej zamazane. Widoczny jest delikatny zarys dalekich wzniesień. Wszystkie elementy są zaznaczone dużymi plamami koloru, bez wyodrębnionych szczegółów. Obraz przesycony jest kolorem żółtym.

Satyryczna publicystyka Bolesława Prusa

Leon Wyczółkowski, Kopanie buraków
Źródło: domena publiczna.

Teksty publicystyczne Bolesława Prusa wyróżniają się na tle prasy pozytywistycznej niepowtarzalnym stylem pisarza. Autor Lalki celnie ośmieszał ludzkie przywary i zgryźliwie komentował sytuację społeczno‑polityczną, dbając przy tym o walory literackie swoich artykułów. Przytaczane przez niego zabawne anegdoty i satyryczny ton wypowiedzi przyciągały wielu czytelników. Ten sposób pisania felietonów ma swoich kontynuatorów również dzisiaj.

Twoje cele
  • Rozpoznasz podstawowe cechy publicystyki Bolesława Prusa.

  • Wskażesz środki stylistyczne używane przez autora w felietonach i wyjaśnisz ich funkcję.

  • Porównasz felietonistyczny styl Prusa ze współczesnym tekstem prasowym.