Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDcFEJ6b0cpzD
Zdjęcie przedstawia jezioro w południowej Islandii. Na jeziorze unoszą się kawałki lodu. Jezioro powstaje z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull, który znajduje się w tle.

Wpływ działalności lodowców na jeziorność obszarów

Źródło: Martin Peeks, dostępny w internecie: www.wikipedia.com, licencja: CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl.

W plejstocenie (od 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu), który nazywany jest czasami epoką lodowcową, wiele obszarów półkuli północnej i południowej – w tym Polskę – pokrywały lądolody, czyli lodowce kontynentalne. Zlodowacenia występowały cyklicznie w wyniku zmian klimatu. Okresy zimne (glacjały) były rozdzielane okresami cieplejszymi (interglacjałami). Najstarsze zlodowacenie miało miejsce między 950 tys. a 900 tys. lat temu, najmłodsze od 115 tys. do 11,7 tys. lat temu.

Możesz sobie wyobrazić, jak w kolejnych glacjałach nasunięcia lądolodu pokrywają warstwami osadu przyniesionego z centrum zlodowacenia istniejącą rzeźbę terenu, odświeżając ją, a w interglacjałach wiatr, woda i ruchy masowe prowadzą do niwelacji, czyli niszczenia wzniesień i zasypywania obniżeń, w tym także jezior. W związku z powyższym odpowiedź na pytanie, gdzie należy spodziewać się największej ilości jezior, nie powinna być już taka trudna.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest jeziorność i jak jest ona zróżnicowana na obszarze Polski.

  • Przeanalizujesz, jaki wpływ na jeziorność mają zlodowacenia.

  • Poznasz typy jezior, jakie powstają po ustąpieniu lądolodu.