Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rdu8lzazA8xDx
Na ilustracji przedstawiona jest tablica numeryczna.

Przybliżone wartości logarytmów

Źródło: Nick Hillier, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

1620 r. Anglik Edmund Gunter odkrył skalę logarytmiczną. Kreski podziału na tej skali są proporcjonalne do logarytmów kolejnych liczb.

Dwa lata później inny matematyk angielski William Oughtred narysował na jednej listewce skalę logarytmiczną, a na drugiej równomierną. Zamocował je tak, aby jedną z nich można było przesuwać wzdłuż drugiej.

Powstał w ten sposób logarytmiczny suwak.

RsZTMgFejeYhq
Mężczyzna używający suwaka logarytmicznego
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Przyrząd ten ułatwił znacznie obliczenia inżynierom, astronomom i przetrwał aż do lat 70 dwudziestego wieku. Za jego pomocą można wykonywać również działania na logarytmach.
Na pewno zastanawiasz się po co komu suwak logarytmiczny, jeśli wartości logarytmów można obliczyć w łatwy sposób. I tu się mylisz – nie wszystkie wartości logarytmów są liczbami wymiernymi. Większość logarytmów to niestety liczby niewymierne. Zatem w praktyce posługujemy się ich przybliżeniami, a w tym właśnie pomagał suwak logarytmiczny.

W tym materiale udowodnimy, że istnieją logarytmy, będące liczbami niewymiernymi i będziemy wykonywać obliczenia posługując się ich przybliżeniami.

Twoje cele
  • Wykonasz przybliżone obliczenia na logarytmach.

  • Udowodnisz niewymierność logarytmu.

  • Odczytasz przybliżone wartości logarytmów, korzystając ze skali logarytmicznej.