Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RiRLDxdhYrHgD
Obraz przedstawia ogromny polowy namiot, na którym znajduje się godło Polski. W namiocie znajduje się krzyż i świece. W nim oraz wokół niego zgromadzeni są liczni żołnierze i dostojnicy. W oddali widoczne są kolejne namioty, oddziały wojska i sztandary.

Ustrój Rzeczypospolitej szlacheckiej

Jan Matejko, Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota wolność. Elekcja R.P. 1573, 1889 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Od dziesiątków lat panuje przekonanie, że ustrój polityczny Rzeczypospolitej stanowił wyjątek na skalę europejską. Ewenementem było to, że prawo do udziału w życiu politycznym obejmowało całą szlachtę, stanowiącą, wedle różnych szacunków, od ok. 6 proc. do ok. 8–10 proc. społeczeństwa. Z tej racji, a także z powodu ograniczenia prawa uczestnictwa w życiu politycznym do jednego stanu, ustrój ten określa się mianem demokracji szlacheckiej.

R1FdJkaASdJsd1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  1425 rok ,sformułowanie przywileju jedlneńsko- krakowskiego.  1454 rok, podpisanie przywileju nieszawskiego. 1468 rok, zwołanie sejmu przez Kazimierza Jagiellończyka. 1493 rok, zwołanie sejmu przez Jana Olbrachta. 1496 rok, wydanie przywileju piotrkowskiego. 1505 rok, uchwalenie konstytucji Nihili novi. 1573 rok, pierwsza wolna elekcja w Polsce.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jakie znaczenie dla ustroju Rzeczypospolitej miała wolna elekcja.

  • Opiszesz znaczenie konstytucji nihil novi.

  • Scharakteryzujesz znaczenie i funkcje najważniejszych instytucji demokracji szlacheckiej w Polsce.

  • Określisz w jakich okolicznościach szlachta mogła wypowiedzieć posłuszeństwo królowi.