Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11oXbx5s4pjj
Zdjęcie przedstawia protestujący tłum. Ludzie trzymają biało-czerwone flagi i transparenty z napisem Konstytucja, Łapy precz od SN.

Formy niekonwencjonalnej partycypacji politycznej (np. zgromadzenia, petycje) w Polsce

Protest sit in w celu wzmożenia działań na rzecz ochrony klimatu w Melbourne, Australia, 30.11.2018
Źródło: John Englart, licencja: CC BY-SA 2.0.

Partycypacja polityczna, czyli uczestnictwo obywateli w życiu publicznym, to ważny element funkcjonowania państwa demokratycznego. W ten sposób kształtuje się społeczeństwo obywatelskie i buduje się kapitał społeczny. Niekonwencjonalne uczestnictwo obywateli w życiu społecznym może mieć czasami charakter pozaprawny. Mogą to być zarówno niezgłoszone manifestacje, jak i okupowanie budynków czy też zamachy terrorystyczne.

I uprawnione, i pozaprawne formy oddziałują na władzę, dając jasny sygnał, że obywatele nie są zadowoleni z podejmowanych przez nią decyzji bądź oczekują szybszej reakcji na zmieniające się warunki cywilizacyjne i społeczne. Obywatele mogą wykorzystywać swoją aktywność, aby okazać sprzeciw wobec decyzji władz lub wskazać decydentom obszary życia społecznego, które wymagają regulacji.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie partycypacji niekonwencjonalnej.

  • Scharakteryzujesz działania wchodzące w zakres partycypacji niekonwencjonalnej.

  • Ocenisz reakcję społeczną na jedną z form partycypacji.

  • Przeanalizujesz różne działania obywatelskie i ocenisz ich znaczenie.