Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1appsOJgeRM2
Zdjęcie zrobione przez mikroskop przedstawia nerwy. Są to kuliste struktury z odchodzącymi, włóknistymi wyrostkami rozłożonymi promieniście.

Umysł i ciało – monizm czy dualizm?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jak istnieje świadomość? Jaki ma związek z ludzkim organizmem? Czy jest funkcją ciała czy istnieje od niego niezależnie? Czy dusza istnieje? Czy jest tylko ludzką psychiką, której procesy są wytworem mózgu? Czy psychika ta ma swój metafizyczny fundament? Odpowiedzi na te pytania mają wymiar nie tylko antropologiczny – wpływają nie tylko na określoną koncepcję człowieka, lecz także powodują  konsekwencje eschatologiczne: jeśli dusza istnieje osobno od ciała, może być nieśmiertelna. Jeśli zaś ludzka psychika to tylko produkt funkcjonowania mózgu – umiera razem z ciałem. W historii filozofii problem relacji między świadomością a biologicznym organizmem (dawniej zwanymi duszą i ciałem) nazywa się problemem psychofizycznym.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega problem psychofizyczny.

  • Omówisz rozumienie pojęcia duszy.

  • Przedstawisz odmiany nowożytnego dualizmu psychofizycznego

  • Wyjaśnisz założenia współczesnego monizmu materialistycznego.