Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1F0HHlirMzQ8
Zdjęcie przedstawia otwarty zeszyt w kratkę, na którym leży długopis oraz otwarta książka z pożółkłymi kartkami. Na widocznej stronie, na której otwarta jest książka, przedstawione jest rozwiązanie zadania z logarytmem.

Wzór na zmianę podstawy logarytmu

Źródło: dostępny w internecie: piqsels.com, domena publiczna.

Przez ponad 400 lat uczeni posługiwali się tablicami logarytmicznymi zbudowanymi dla logarytmów o podstawie 10. Jednak nie zawsze w obliczeniach były potrzebne wartości tylko takich logarytmów. Bardzo często należało podać przybliżone wartości logarytmów o innej podstawie. Obliczenia ułatwiało wtedy zastosowanie wzoru, który pozwalał na sprowadzanie logarytmów o innej podstawie,  do logarytmu o podstawie 10. W tym materiale poznamy ten wzór. Przekonamy się, jak wielkie znaczenie dla upraszczania wyrażeń ma możliwość sprowadzania logarytmów do tej samej podstawy (nie tylko 10).

Twoje cele
  • Udowodnisz wzór na zmianę podstawy logarytmu.

  • Przekształcisz wyrażenia arytmetyczne zawierające logarytmy.

  • Zapiszesz w prostszej postaci wyrażenia algebraiczne, korzystając z poznanych wzorów logarytmicznych.

  • Dobierzesz odpowiednią strategię, rozwiązując nietypowe problemy matematyczne zawierające logarytmy.