Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RvmO1fdF7h9rh
Zdjęcie przedstawia widok na miasto przez okrągłą dziurę, która jest ozdobiona pionowym metalowym płaskownikiem oraz łukami tworzącymi siatkę.

Sieczna okręgu na płaszczyźnie kartezjańskiej

Źródło: dostępny w internecie: pxhere.com, domena publiczna.

Cięciwa i średnica to polskie odpowiedniki łacińskich terminów matematycznych, które do polszczyzny wprowadził Jan Śniadecki 1756 - 1830 – polski astronom, matematyk i geograf. Jego podręcznik „Rachunku algebraicznego teorya Przystosowana do linii krzywych”, wydany w 1783 roku, był jednym z pierwszych podręczników do nauki matematyki w języku polskim. Jan Śniadecki jest twórcą wielu innych polskich terminów matematycznych.

W tym materiale zajmiemy się sieczną okręgu, która nierozerwalnie łączy się z terminami wspomnianymi powyżej: z cięciwą i średnicą. Znajomość tych terminów z pewnością przyda Ci się w życiu codziennym, np. do określenia średnicy patelni lub... hula hop.

Twoje cele
  • Poznasz warunki, jakie musi spełnić prosta, aby była sieczną okręgu.

  • Poznasz metody wyznaczania równania siecznej okręgu.

  • Obliczysz długość cięciwy, którą okrąg odcina na prostej.