Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBwdxljz4U0Y2
Ilustracja przedstawia fragment zabudowań ze starożytnego miasta osadzone między górami. Po lewej stronie na wzgórzu widać fragment świątyni z wysokimi kolumnami.

Nawiązania filozofii Nietzschego do myśli filozofów starożytnych

John Martin, Ruiny antycznego miasta, ok. 1810, fragment
Źródło: domena publiczna.

Przykład Nietzschego stanowi dobitny dowód na to, że solidne, akademickie wykształcenie filozoficzne nie jest konieczne, aby zostać jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach. Wystarczą błyskotliwość i przenikliwość podparte samodzielną nauką, aby stworzyć koncepcję, której żaden filozof nie będzie mógł zignorować. Nietzsche był filologiem klasycznym, który parokrotnie – bez powodzenia – starał się o katedrę na wydziale filozofii. Myśliciele antyczni, których dzieła nieustannie studiował, znając ich treść na pamięć, wywarli drobny, lecz doniosły wpływ na jego poglądy.

Twoje cele
  • Poznasz wpływ antycznych myślicieli na filozofię Fryderyka Nietzschego.

  • Przeanalizujesz Nietzscheańską krytykę poglądów Sokratesa.

  • Przedstawisz różnicę pomiędzy postawą apollińską a dionizyjską.

  • Zrecenzujesz słuszność Nietzscheańskich zarzutów dotyczących starożytnych myślicieli.