Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1UWm8BZxQEQM
Zdjęcie przedstawia panoramę miasta. Zabudowa jest bardzo gęsta. Na starówce dominują kamienice z czerwonymi dachami. Widać kościelne wieże. Na pierwszym planie są współczesne bloki oraz kamienice.

Wpływ czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych na rozmieszczenie ludności Polski

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/star%C3%B3wka-rynek-wroc%C5%82aw-architektura-5062334/, licencja: CC BY-SA 3.0.

To, gdzie mieszkamy jako dorośli ludzie, w dużej mierze zależy od naszych wyborów. Jednak na decyzje te wpływa szereg czynników, wśród których znajdują się i takie niezależne od naszej woli. Rozmieszczenie ludności zależy od szeregu czynników przyrodniczych (ukształtowanie terenu, dostęp do zbiorników wodnych), jak również pozaprzyrodniczych (dostęp do rynku pracy). Choć na co dzień o tym nie myślimy, tak naprawdę struktura zaludnienia naszego kraju ukształtowała się już dawno temu, a współcześnie możemy w schemat ten wprowadzać jedynie drobne zmiany. Warto jednak odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: dlaczego nasi przodkowie wybrali takie, a nie inne tereny pod swoje siedziby?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz przyczyny zróżnicowania rozmieszczenia ludności w Polsce.

  • Pogrupujesz czynniki wpływające na rozmieszczenie ludności na przyrodnicze i pozaprzyrodnicze.

  • Sformułujesz twierdzenia o prawidłowościach w zakresie rozmieszczenia ludności.

  • Wskażesz na mapie najgęściej i najsłabiej zaludnione tereny naszego kraju.