Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RKOyGglFzPLPN
Na fotografii znajduje się hebanowa, duża, ciemna szkatuła. Z przodu ozdobiona jest ona ryciną i licznymi płaskorzeźbami. Z prawej strony na tle szkatuły znajduje się hologram mężczyzny. Mężczyzna skupiony jest na pracy. Prawą ręką podpiera głowę, w lewej dłoni trzyma gęsie pióro.

Co nam zostało po Mickiewiczu? Dialog z tradycją

Hebanowa szkatuła do przechowywania rękopisu Pana Tadeusza
Źródło: fot. Łukasz Giza, dostępny w internecie: zdjęcie udostępnione przez Muzeum Pana Tadeusza (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu), tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Wielkie dzieła Adama Mickiewicza mocno oddziaływały na wyobraźnię i sposób myślenia Polaków. Ten wpływ trwa do dzisiaj. Cytaty z utworów poety są znakami rozpoznawczymi naszej kultury (miej serce i patrzaj w serce; kobieto, puchu marny; czucie i wiara; szkiełko i oko; jestem milion, bo za miliony kocham; Litwo, ojczyzno moja). Twórczość Mickiewicza wciąż budzi emocje: jedni ją cenią, drudzy odrzucają, wszyscy jednak się do niej odnoszą. To głównie za przyczyną poezji Mickiewicza tak silna jest w polskiej kulturze tradycja romantyczna.

Twoje cele
  • Dowiesz się, jaki wpływ na polską literaturę i kulturę miał zapoczątkowany przez Adama Mickiewicza paradygmatparadygmatparadygmat romantyczny.

  • Wyjaśnisz, na czym polega krytyczny stosunek twórców kultury do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

  • Poznasz historię rękopisu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

  • Ocenisz, jakie znaczenie dla zachowania ciągłości dziedzictwa narodowego ma gromadzenie pamiątek, dokumentów i manuskryptów.

paradygmat