Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R18zweR9rWZJO
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kołyskę Newtona. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiujemy wychylenie, amplitudę, częstość kołową i przesunięcie fazowe?".

Jak definiujemy wychylenie, amplitudę, częstość kołową i przesunięcie fazowe?

Czy to nie ciekawe?

Ciała poruszające się ruchem drgającym przemieszczają się „tam i z powrotem”, cyklicznie przechodząc przez te same położenia. Kulka zawieszona na nici, ciężarek zawieszony na sprężynie, po odchyleniu od położenia równowagi i puszczeniu, poruszają się ruchem drgającym. Na pierwszy rzut oka te dwa ruchy znacznie się od siebie różnią. Okazuje się jednak, że mają wspólne cechy i można je opisać za pomocą tych samych wielkości fizycznych, takich jak wychylenie, amplituda, okres drgań, częstość kołowa i przesunięcie fazowe. Wielkości te są używane przy analizie różnych ruchów drgających, w tym ruchu harmonicznego.

Twoje cele
  • dowiesz się, jak opisać ruch harmoniczny,

  • poznasz definicję wychylenia, amplitudy, częstości kołowej i przesunięcia fazowego,

  • poznasz wykres zależności wychylenia od czasu ciała poruszającego się ruchem harmonicznym,

  • zrozumiesz związek okresu i częstotliwości drgań z częstością kołową,

  • zastosujesz zależność wychylenia od czasu do opisu ruchu harmonicznego przy różnych fazach początkowych,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz wykresy zależności wychylenia od czasu ciała poruszającego się ruchem harmonicznym.