Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1BNhNkCpnLwQ
Zdjęcie przedstawia fragment rzeźby głowy. Ukazane są wyraziste oczy mężczyzny, poziome zmarszczki na czole oraz zaczesane na twarz gęste włosy.

Jaką funkcję pełniło kátharsis?

Arystoteles
Źródło: domena publiczna.

Jak działa na nas sztuka? W jaki sposób umożliwia nam rozwój duchowy?

Określenie kátharsis, stosowane w starożytnej greckiej medycynie, zostało wprowadzone do filozofii przez Platona. Oznaczało oczyszczenie się z namiętności, które zaciemniają człowiekowi obraz świata. Arystoteles, najwybitniejszy uczeń Platona, przywołał to pojęcie, analizując rolę sztuki. Autor Poetyki uznał, że podczas obcowania z dziełem sztuki, literatury i muzyki także dochodzi do duchowego oczyszczenia. Następuje ono, gdy utwór wywołuje w odbiorcy uczucia litości i trwogi. Kátharsis stało się więc celem kontaktu ze sztuką i to celem wzniosłym, ważniejszym niż edukacja lub wypełnienie wolnego czasu. Do tego pojęcia odwołujemy się również, gdy mówimy, że sztuka jest rodzajem terapii.

Twoje cele
  • Zapoznasz się ze stanem badań nad kategorią kátharsis.

  • Rozpoznasz elementy tragedii, konieczne do wywołania uczuć litości i trwogi.

  • Porównasz różne interpretacje kategorii kátharsis.

  • Zanalizujesz fragmenty tragedii Sofoklesa w celu wskazania realizacji zasady kátharsis.