Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SlDniLFweQr
Zdjęcie przedstawia wulkan znajdujący się na wyspie otoczonej oceanem. Wulkan ma strome, skalne stoki. Na jej szczycie znajduje się krater, z którego wydobywa się dym.

Rozmieszczenie obszarów sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych na Ziemi

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Przemieszczenia mas skalnych we wnętrzu Ziemi powodują istnienie sprężystych drgań zwanych falami sejsmicznymi. Wywołują one trzęsienia ziemi. Mogą towarzyszyć wybuchom wulkanów, zapadaniu się jaskiń, kopalń lub tąpnięciom górniczym. Od dawna prowadzi się obserwacje ruchów sejsmicznych, na tej podstawie tworzy się statystyki, które mają dostarczyć informacji o potencjalnych miejscach występowania trzęsień ziemi. Przewidywanie tych zdarzeń jest trudne, ponieważ litosfera podlega wielu zmianom – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Dlatego tak istotne jest poznanie przyczyn powstawania wstrząsów sejsmicznych i mechanizmu ich przebiegu.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są obszary sejsmiczne, asejsmiczne i pensejsmiczne.

  • Wyjaśnisz przyczyny rozmieszczenia obszarów sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych na Ziemi.

  • Omówisz relacje przyczynowo‑skutkowe między budową płytową litosfery, globalnymi ruchami płyt tektonicznych, ruchami górotwórczymi a występowaniem stref sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych.