Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5EHXlSfGJCeP
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Ilustracja położenia środka masy na wybranych przykładach".

Jaka jest różnica pomiędzy punktem materialnym a bryłą sztywną?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019].

Czy to nie ciekawe?

Jeśli chcemy rzucić czymś w dal, to okazuje się, że nie tylko masa tego ciała ma znaczenie, ale też jego rozmiary – inaczej rzucamy małą kulką, a inaczej długim kijem. Na czym – od strony fizycznej – polega różnica i kiedy musimy ją wziąć pod uwagę?

R19Z8aUAk8ebz
Rys. 1. Szkockie zawody w rzucie kłodą, tzw. caber toss.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Highland_games_caber_toss_2.JPG [dostęp 26.03.2022], licencja: CC 0 1.0.
Twoje cele

Dzięki temu e‑materiałowi:

  • dowiesz się, czym jest model punktu materialnego,

  • dowiesz się,czym  jest model bryły sztywnej,

  • objaśnisz pojęcie liczby stopni swobody ruchu,

  • rozstrzygniesz, w jakich sytuacjach przybliżenie punktu materialnego jest wystarczające, a w jakich stosowane jest przybliżenie bryły sztywnej.