Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NYGEvuMVNlZ
Na ilustracji przedstawiono rysunek mózgu. Na lewej półkuli zapisano wyrażenia i wzory matematyczne, natomiast na prawej pólkuli znajdują się różnokolorowe kleksy.

Znajdź błąd w rozumowaniu, czyli analiza dowodów twierdzeń

Źródło: dostępny w internecie: ElisaRiva z Pixabay, domena publiczna.

Czasami dobrze jest myśleć o dowodzie twierdzenia jak o małej „bitwie” między autorem dowodu a jego odbiorcą, czytelnikiem. Na początku nauki dowodzenia twierdzeń często jesteśmy odbiorcami, ucząc się dowodów przedstawionych przez nauczycieli lub znalezionych w podręcznikach. Czytanie dowodów nie jest łatwe i może się znudzić, jeśli po prostu spróbujemy czytać je jak książkę, nie koncentrując się maksymalnie. Najważniejszą częścią analizy dowodu jest kwestionowanie wszystkiego, co mówi nam autor. Na każdym etapie rozumowania powinniśmy stawiać pytanie „dlaczego?”

W tym materiale  zajmiemy się analizowaniem dowodów pozornie poprawnych, znajdziemy w nich błędy i w każdym z przypadków odpowiemy na pytanie: dlaczego nie można wykonać danego kroku w rozumowaniu? Pozwoli nam to przypomnieć sobie i utrwalić kilka ważnych zasad arytmetycznych i algebraicznych.

Materiał tu  zawarty jest materiałem nadobowiązkowym, więc jeśli nie interesuje Cię ta tematyka, możesz po prostu lekcję pominąć.

Twoje cele
  • Wyszukasz  błędy w dowodach twierdzeń.

  • Przeanalizujesz wybrane dowody, aby zweryfikować ich poprawność.