Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZGAz78xrpvj0
Obraz przedstawia staw, pośrodku którego stoi wysoka niebieska konstrukcja. W stawie kąpią się nadzy ludzie różnych ras oraz człekokształtne morskie stworzenia. Po bokach są różowe i niebiesko-różowe fantazyjne konstrukcje z otworami i wystającymi elementami, w których bawią się ludzie. Na trawie ludzie ganiają się z fantastycznymi stworzeniami, są to między innymi olbrzymie ptaki i żaby. Na niebie latają ptaki, ryba ze skrzydłami oraz inne skrzydlate stwory i ludzie. W tle są zalesione niziny.

Postawa sprzeciwu wobec systemu w wierszu Potęga smaku Zbigniewa Herberta

Hieronim Bosch, Ogród rozkoszy ziemskich (fragment), ok. 1500
Źródło: Museo del Prado, dostępny w internecie: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Danuta Opacka-Walasek „Znać sekret zaklinania słów”: o poezji Zbigniewa Herberta

Ten wiersz, bliski wielu Polakom, a w polskiej kulturze mocno zakorzenione jest poczucie godności i wolności wyboru, dobrze demonstruje poetycką strategię Herberta oraz składniki jego poetyckiego idiomu, trudnego do powielenia. Sprawą pierwszą jest tu ironia, zabezpieczająca przed patosem i nachalnym dydaktyzmem, ironia, która hamuje emocje i dba o zachowanie właściwego dystansu. Oto prawdziwie dramatyczny i ryzykowny wybór niezależności ludzi kultury w czasach ideologicznego ostracyzmu — wybór, którego ceną mógł być „bezcenny kapitel ciała / głowa” — poeta uzasadnia nie heroizmem, nie pompatyczną odwagą, nawet nie dumnym honorem, ale przywiązaniem do wartości europejskiej kultury: do kanonów piękna, które od starożytności związane było z dobrem i prawdą.

opacka Źródło: Danuta Opacka-Walasek, „Znać sekret zaklinania słów”: o poezji Zbigniewa Herberta, „Postscriptum Polonistyczne” 2008, nr 2, s. 193.
Twoje cele
  • Przeanalizujesz wpływ języka na ocenianie i wartościowanie świata przedstawionego przez Zbigniewa Herberta.

  • Określisz rolę języka w nazywaniu i ocenianiu dwóch przestrzeni kultury.

  • Przywołasz funkcjonalne konteksty kulturowe, które rozszerzą interpretację wiersza Potęga smaku (kontekst kulturowy, filozoficzny, historyczny, polityczny i społeczny