Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8qwyDfY75xQ2
Zdjęcie przedstawia kobietę odwróconą plecami, w białym fartuchu w laboratorium chemicznym. Wokół kobiety na stole oraz na półkach znajdują się liczne naczynia i sprzęty laboratoryjne.

Otrzymywanie soli w wyniku reakcji strąceniowych

Chemia analityczna jest działem chemii, zajmującym się analizą związków i mieszanin. Jedną z jej metod są reakcje strąceniowe.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Sole są substancjami chemicznymi, wykorzystywanymi w życiu codziennym. Tą najpopularniejszą jest sól kuchenna, czyli chlorek sodu, która rozpuszcza się w wodzie, ale czy z innymi solami jest podobnie? W jaki sposób można to sprawdzić?

Sole można otrzymywać na kilka sposobów, które już znasz. W tym materiale odkryjesz kolejną możliwość, ważną pod względem wykonywanych zadań laboratoryjnych, oraz znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Twoje cele
  • Opiszesz metodę otrzymywania soli w wyniku reakcji strąceniowych.

  • Napiszesz i uzgodnisz równania reakcji chemicznych w formie cząsteczkowej, jonowej pełnej i jonowej skróconej.

  • Zaprojektujesz doświadczenia, w których otrzymasz sól w wyniku reakcji strąceniowych.