Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1N6V9C3z5RJH
Obraz przedstawia scenę rozgrywającą się nad nadbrzeżu w mieście portowym. Na pierwszym planie mężczyźni w różnym wieku ubrani w długie strojne płaszcze i tuniki w stylu epoki, w większości mają nakrycia głowy. Ubrania wskazują na wysoki status społeczny zebranych w porcie, do którego podpływają łodzie z wioślarzami. Na łódkach zgromadzone są jakieś surowce, drewniane beczki, pakunki. W oddali na wodzie kołyszą się większe: jedno i trójmasztowe statki handlowe. Dwa z nich mają rozłożone żagle. Dwa wpływające już do portu mają zwinięte żagle. Na łodziach znajdują się marynarze. Wokół krajobraz portowy, dom, fragment kamienicy, w oddali tereny zielone.

W imię zysku

Podpisanie umowy handlowej między Lubeką a Hamburgiem.
Źródło: Hohum, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Europa dopiero dźwigała się z zapaści i wychodziła z długiego kryzysu wywołanego wędrówką ludów, najazdami i epidemiami. Powoli też zaczynało odradzać się życie miejskie, choć miało jeszcze upłynąć wiele czasu, zanim kontynent został pokryty siecią miast.

Był jednak rejon, w którym nieprzerwanie tętniło życie miejskie – Italia. Spośród tamtejszych miast rozłożona na lagunach Wenecja była jednym z tych, które odgrywało ważną rolę od wczesnego średniowiecza. Przez wieki różne statki wpływały do weneckiego portu i z niego wypływały, wioząc na pokładach bele jedwabiu, wory pełne wschodnich przypraw, skrzynki wypełnione najrozmaitszymi olejkami zapachowymi. Miasto się szybko bogaciło i piękniało w oczach. Powstawały składy kupieckie, wielkie rezydencje, urzędy, kościoły z najważniejszym na czele – bazyliką św. Marka. Podmokły grunt pod budowę nowych obiektów trzeba było umacniać dębowymi i jodłowymi palami. Przepych, złocenia, bogactwo dekoracji i ornamentyki wprawiały w zachwyt przyjezdnych i dawniej, i dziś. Ale żadna potęga nie jest wieczna, ta więc również w końcu upadła, pozostawiając po sobie pełne blasku wspomnienie.

R1GEoDKyvTpAw1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Rok 1138 Rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego Polski. Rok 1172 Wybranie doży weneckiego po raz pierwszy. Lata 1202‑1204 czwarta wyprawa krzyżowa. Rok 1241 Stworzenie Związku Hanzeatyckiego. Rok 1308 Stracenie przez Polskę Pomorza Gdańskiego. Rok 1370 Podpisanie pokoju w Stralsundzie. Rok 1667 Ostatni zjazd miast hanzeatyckich.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wskażesz, jakie jest współcześnie dziedzictwo średniowiecznej Hanzy.

  • Zadecydujesz, czy żyjąc w XIII w. i będąc kupcem, chciałbyś/chciałabyś, by twoje miasto przynależało do Hanzy.

  • Omówisz wpływ rozwoju gospodarczego na wzrost znaczenia politycznego.