Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RT5UY9KduGB0j
Ilustracja przedstawia długi przestrzenny model zbudowany z kulek. Łańcuch jest długi, rozgałęziony. Tworzą go szare kulki, do których przyłączone są małe białe kulki.

Jak tworzy się nazwy alkanów?

W chemii istnieją określone reguły dotyczące nomenklatury związków chemicznych.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Chemia jest nauką, która, z uwagi na dużą liczbę odkrytych związków chemicznych, wymaga znajomości pewnego kodu. Posługują się nim chemicy z całego świata, rozmawiając o nazwach związków chemicznych. Początkowo, w chemii, nie istniało nazewnictwo systematyczne, podporządkowane pewnym ujednoliconym regułom. Pierwiastki i związki chemiczne nazywano m.in. zgodnie z tym, w jakim produkcie zostały znalezione albo od nazwisk odkrywców, miejsca występowania, a nawet od właściwości chemicznych. Następnie powstało nazewnictwo systematyczne, wg którego nazwę związku chemicznego opiera się na specjalnie opracowanych przez IUPAC zaleceniach na temat reguł nomenklatury. Przejdź do następnych sekcji, by zapoznać się z zasadami nazewnictwa alkanów.

Twoje cele
  • Poznasz zasady nazewnictwa systematycznego alkanów.

  • Podasz nazwę systematyczną dowolnego alkanu.

  • Napiszesz wzór alkanu na podstawie nazwy.

  • Ocenisz, czy zaproponowana nazwa alkanu jest poprawna.