Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14UWGPHcIuhF
Fotografia przedstawia 5 małp grających w grę. Małpy siedzą dookoła tryktraka. Obok małp znajduje się patera z kiśćmi winogron. W prawym górnym rogu znajduje się okno, na którego parapecie siedzi mały ptak. Za oknem znajduje się pomieszczenie mieszkalne. W tle za małpami znajduje się ciemny arras.

Nawiązania do stylu barokowego w liryce Eugeniusza Tkaczyszyna‑Dyckiego

Frans Francken, Małpy grające w tryktraka
Źródło: WikiArt, domena publiczna.

Od czasu ukazania się debiutanckiej książki Nenia i inne wiersze w 1990 r. twórczość Eugeniusza Tkaczyszyna‑Dyckiego doczekała się wielu krytycznoliterackich opracowań, recenzji oraz monografii. Część badaczy zwróciła uwagę na silny związek liryki autora Nenii z poetyką stosowaną przez autorów barokowych, takich jak m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński, Jan Andrzej Morsztyn, Sebastian Grabowiecki czy Józef Baka.

Jarosław Klejnocki Odsłaniając kości. (Kilka uwag o poezji E. Tkaczyszyna-Dyckiego)

Osią tej niepowtarzalnej poetyki wydaje się kontaminowaniekontaminacjakontaminowanie wzorów dość typowych dla XVII‑wiecznej polszczyzny sarmackiej z językiem współczesnym – i to w dodatku mówionym (więc dynamicznym, nieokiełznanym, trochę wariackim w swojej żywiołowości). A w efekcie – zderzenie dawnego oglądu świata z oglądem teraźniejszym. Od zawsze zresztą komentatorzy zwracali uwagę na „barokowość” wierszy Dyckiego.

W Źródło: Jarosław Klejnocki, Odsłaniając kości. (Kilka uwag o poezji E. Tkaczyszyna-Dyckiego), [w:] tegoż, Literatura w czasach zarazy, Warszawa 2006, s. 163.

Owa „barokowość” ujawnia się właściwie na każdej płaszczyźnie utworów Tkaczyszyna‑Dyckiego, jednak najsilniej widoczna jest w ich stylistyce oraz kompozycji.

Twoje cele
  • Przypomisz sobie, na czym polegał barokowy koncept.

  • Wskażesz elementy stylu barokowego w wierszach Eugeniusza Tkaczyszyna‑Dyckiego.

  • Zinterpretujesz utwory Eugeniusza Tkaczyszyna‑Dyckiego w kontekście wierszy poetów barokowych.

kontaminacja