Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjS9qB46IG7Rm
Grafika przedstawia symboliczny wygląd atomu. Jego jądro zbudowane jest z połączonych ze sobą cząsteczek. Na orbitach wokół jądra krążą inne cząstki.

Atomiści

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy aktualne trendy slow life, slow food mogą mieć coś wspólnego z filozofią grecką? Pogląd, że naszym najwyższym celem jest poczucie szczęścia i równowaga wewnętrzna, powstał już w V w. p.n.e. Sformułował go myśliciel i podróżnik, Demokryt z Abdery, zwany „śmiejącym się filozofem”. Wierzył w umiar i w to, że w przeciwieństwie do przyjemności zmysłowych rozkosze umysłowe mają w sobie coś nieśmiertelnego. Uczył się od kapłanów egipskich i magów babilońskich, studiował w szkole Leucypa. Razem stworzyli filozofię atomizmu. Głosili, że cały świat, słońce i księżyc, ciało i dusza, powstają z jednorodnych jakościowo atomów, które jednak znajdują się w ciągłym ruchu i zmieniają swoją organizację.  W ten sposób Demokryt próbował pogodzić tezę Parmenidesa o niezmienności bytu z obserwacją zmienności zjawisk. Twierdził, że wszystko dzieje się z określonej przyczyny, i w ten sposób próbował wyjaśnić zarówno zjawiska przyrodnicze, jak i psychiczne.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy atomistów i zastanowisz się nad ich znaczeniem dla rozwoju nauki.

  • Zastanowisz się, jakie ograniczenia poznania zmysłowego wskazywał Demokryt.

  • Ocenisz, czy stałość i zmienność mogą ze soba współistnieć.