Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HKqZNmJEIZd
Ilustracja przedstawia niebieskie smugi światła w kształcie znaku nieskończoności. napis. granica funkcji w nieskończoności

Granica funkcji w nieskończoności

Źródło: Compare Fibre, dostępny w internecie: https://unsplash.com/.

Granice funkcji w nieskończoności są użytecznym narzędziem w matematyce, służą między innymi do badania przebiegu zmienności funkcji. W praktyce pozwalają również na odpowiedzi na interesujące pytania natury pozamatematycznej, na przykład czy Ziemi grozi przeludnienie.

Paradoks Maltuzjańskiego modelu wzrostu

Pod koniec osiemnastego wieku angielski naukowiec, Thomas Robert Malthus, rozważył problem przewidywania dalszego rozwoju ludzkości uwzględniając wiele czynników, w tym wielkość populacji. Zauważył, że wzrost populacji jest proporcjonalny do wielkości populacji, czyli jeżeli w miasteczku z tysiącem mieszkańców przez dekadę urodzi się średnio dwieście dzieci, to w mieście z dziesięcioma tysiącami mieszkańców powinno się w tym samym czasie urodzić dwa tysiące dzieci. Na tej podstawie stworzył model matematyczny, używający równania różniczkowego, po czym rozwiązał to równanie i otrzymał wykres wzrostu liczby ludzi na świecie, podobny do poniższego.

R57Bl8dUbgqUR

Pod koniec XVIII wieku na świecie żyło około 1 miliarda ludzi i według tych obliczeń 10 lat później powinno ich być prawie 2 miliardy, a 20 lat później już prawie 5 miliardów! Liczby te wystraszyły uczonego, który początkowo opublikował swoje wyniki pod pseudonimem. Jak to się jednak stało, że światowa populacja przekroczyła 7 miliardów dopiero w 2010 roku, nie w połowie XIX wieku? Do odpowiedzi na to pytanie będziemy potrzebowali użyć granic funkcji w nieskończoności.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz skończoną granicę funkcji w nieskończoności.

  • Zdefiniujesz nieskończoną granicę funkcji w nieskończoności.

  • Na podstawie definicji sprawdzisz, czy funkcja ma granicę w nieskończoności.

  • Na podstawie wykresu określisz istnienie granicy funkcji w nieskończoności.