Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1PnCeBUYR3Js
Ilustracja przedstawia krajobraz wiejski ukazujący rolnika zbierającego ziemniaki, pochylającego się przed królem Prus, Fryderykiem II. Rolnik trzyma w ręku koszyk ziemniaków, ubrany jest w biedne ubrania, za nim jego rodzina i reszta chłopów. Król ubrany w czarne szaty oraz kapelusz z pióropuszem, patrzy w jego stronę, jest w towarzystwie dworzanina. Z tyłu widać jego powóz zaprzągnięty w dwa konie.

Podstawy absolutyzmu. W stronę absolutyzmu oświeconego

Robert Warthmüller, Fryderyk II, król Prus, 1886 r.
Źródło: olej na płótnie, Deutsches Historisches Museum, domena publiczna.

W XVIII w. teoretycy polityki dzielili państwa na monarchie, przez co rozumiano rządy absolutne, oraz posiadające ustrój mieszany, w którym władzę królewską ograniczała reprezentacja poddanych. Do tej ostatniej kategorii państw zaliczano Anglię, Holandię i Rzeczpospolitą, republiki kupieckie, zwłaszcza Wenecję i Genuę, a także kantony szwajcarskie.

R14KOTbQl9FWN1
Linia chronologiczna przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Polski i świata. Są to kolejno: 1643‑1715 – panowanie Ludwika XIV we Francji; 1640‑1688 – panowanie Fryderyka Wilhelma (Wielkiego Elektora) w Prusach; 1682‑1721 – rządy Piotra I Wielkiego w Rosji; 1688‑1713 – rządy Fryderyka I w Prusach; 1740‑1786 – panowanie Fryderyka II Wielkiego I w Prusach; 1762‑1796 – panowanie Katarzyny II Wielkiej w Rosji; 1815 – kongres wiedeński.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, na jakich zasadach uznaje się monarchę za oświeconego.

  • Wyjaśnisz, czym cechował się absolutyzm oświecony.

  • Ocenisz, czy władcy stosowali się do zasady „służenia obywatelom i państwu”.