Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RROWRU1deoDw8
Zdjęcie przedstawia płaskorzeźbę. Umieszczona jest ona na kamiennym bloku. Płaskorzeźba prezentuje cztery konie, które ciągną powóz z dwoma mężczyznami. Jeden z mężczyzn ubrany jest w togę i ma wyciągnięte ręce w stronę koni. Drugi mężczyzna jest nagi, wychyla się za powóz, trzymając się za poręcz.

Świadomość – kultura – społeczeństwo. Psychoanaliza Freuda jako naturalistyczna antropologia i filozofia społeczna

Jaka jest relacja między psychiką człowieka a kulturą, w której żyje? Mówi się, że to ludzie tworzą kulturę. Ale czy to oznacza, że tworzenie kultury jest naturalnym odruchem człowieka? Czy natura człowieka w pełni wyraża się w tworzonej przez niego kulturze? A może jest odwrotnie – kultura to sztuczny twór, który krępuje naszą prawdziwą naturę? W tej lekcji rozważysz pytania stawiane przez antropologię filozoficzną na przykładzie psychoanalitycznej koncepcji kultury Zygmunta Freuda.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz fragmenty Kultury jako źródła cierpień Zygmunta Freuda.

  • Zastanowisz się nad rolą mechanizmów psychicznych w życiu człowieka.

  • Przeanalizujesz rolę kultury w kształtowaniu świadomości człowieka.

  • Wyjaśnisz, na czym polega konflikt popędów i kultury.