Wstawianie grafiki i tekstu do slajdu bez zaznaczonych obszarów roboczych
Wstawianie zdjęć i rysunków
Jeśli chcesz w swojej prezentacji samodzielnie planować ułożenie elementów na slajdach, spośród możliwych układów w zakładce z narzędziami głównymi wybierz motyw Pusty.
R15a6KOW56mNk
Zrzut ekranu menu układu slajdu w programie Microsoft PowerPoint z zaznaczonym motywem pustym. Kliknięta została opcja Nowy slajd. Następnie widoczne jest menu z następującymi układami. Slajd tytułowy. Tytuł i zawartość. Nagłówek sekcji. Dwa elementy zawartości. Porównanie. Tylko tytuł. Pusty. Zawartość z podpisem. Obraz z podpisem. Zaznaczony jest układ Pusty.
Zrzut menu układu slajdu w programie Microsoft PowerPoint z zaznaczonym motywem pustym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
R1c4J7lST8ioW
Zrzut ekranu menu układu slajdu w programie LibreOffice Impress z zaznaczonym motywem pustym. Jest na nim dwanaście układów, które nie są podpisane. Jeden układ jest pusty, a reszta ma albo tytuł, albo tytuł z miejscem na grafikę, albo tytuł i dwa miejsca na grafikę i tak dalej. Zaznaczony jest układ pusty. Na dole znajduje się przycisk Resetuj układ slajdów.
Zrzut menu układu slajdu w programie LibreOffice Impress z zaznaczonym motywem pustym
Zrzut ekranu przykładowego slajdu z grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z pustym motywem. Grafiki przedstawiają: cytryny, rukolę, truskawki, miskę czarnych porzeczek oraz dwie papryki. Tło slajdu jest beżowe, przypomina papirus.
Przykładowy slajd z grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z pustym motywem
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Programy do tworzenia prezentacji różnią się oznaczeniem i rozmieszczeniem używanych w tym celu narzędzi.
W razie potrzeby, w celu wykonania ćwiczeń zawartych w tym materiale, możesz pracować na przykładowej, zaczętej już prezentacji dostępnej do pobrania poniżej.
Wstaw pasujące zdjęcie lub własny rysunek do projektowanej przez Ciebie prezentacji. Zrób to na pustym slajdzie.
Aby wstawić obraz zapisany w komputerze na pustym slajdzie:
Odszukaj narzędzie do wstawiania obrazów.
Kliknij myszą ikonę odszukanego narzędzia.
W otwartym oknie wyszukaj potrzebny rysunek lub zdjęcie.
Zaznacz go i wstaw na slajd.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Z zakładki Narzędzia Główne rozwiń Układ z sekcji Slajdy, a następnie wybierz układ Pusty.
RSehfZTlfqfov
Zrzut ekranu przedstawia wybór slajdu z pustym motywem w programie Microsoft PowerPoint. Z paska u góry wybrana została opcja Nowy slajd z zakładki Narzędzia główne. Z rozwiniętego menu wybrany został układ Pusty.
Wybór slajdu z pustym motywem w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Przejdź do zakładki Wstawianie, a następnie z sekcji Obrazy wybierz narzędzie Obrazy. W eksploratorze plików znajdź wybrany przez siebie obraz i kliknij przycisk Otwórz.
RFxjvt4nM6Cbt
Zrzut ekranu przedstawia narzędzie wstawiania obrazów w programie Microsoft PowerPoint. Z paska u góry wybrana została opcja Obrazy z zakładki Wstawianie. Ukazało się okno eksploratora plików do wybrania obrazu. Po jego wybraniu trzeba nacisnąć przycisk Otwórz, który znajduje się na dole okna.
Narzędzie wstawiania obrazów w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wybrany obraz zostanie dodany do slajdu w centralnej części.
LibreOffice Impress (wersja 7.0 lub nowsza)
Z menu Slajd wybierz Nowy slajd.
RpgA6lEqO2nkv
Zrzut ekranu przedstawia wstawianie nowego slajdu w programie LibreOffice Impress. Z paska u góry wybrana została zakładka Slajd. W rozwiniętym menu zaznaczono opcję Nowy slajd.
Wstawianie nowego slajdu w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Lub z opcji Nowa strona wybierz Pusty slajd.
RJqwAvhup6DMl
Zrzut ekranu przedstawia wybór pustego slajdu w programie LibreOffice Impress. Z paska u góry wybrana została opcja Układ slajdu. W rozwiniętym menu zaznaczono ikonę z pustym slajdem.
Wybór pustego slajdu w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
W menu Wstaw znajdź narzędzie Obraz... Następnie w eksploratorze plików znajdź wybrany przez siebie obraz i kliknij przycisk Otwórz.
REBOR2IKuClef
Zrzut ekranu przedstawia narzędzie wstawiania obrazów w programie LibreOffice Impress. Z paska u góry wybrana została zakładka Wstaw. W rozwiniętym menu kontekstowym zaznaczona została opcja Obraz. Ukazało się okno eksploratora plików do wybrania obrazu. Po dokonaniu jego wyboru trzeba nacisnąć przycisk Otwórz, który znajduje się na dole okna.
Narzędzie wstawiania obrazów w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wstawianie clipartów
Programy do tworzenia prezentacji multimedialnych posiadają często galerie (wbudowane lub online), które pozwalają wstawić do slajdu obrazy i ilustracje, których nie posiadamy w naszej kolekcji zdjęć.
Do przykładowego slajdu poniżej został wstawiony clipartClipartclipart.
Clipart1
Clipart
Plik graficzny w postaci prostej ilustracji, obrazka lub zdjęcia, wstawiany na strony internetowe, do prezentacji, a także dokumentów tekstowych w celu ich ozdobienia. Cliparty tworzone są w formie cyfrowej, zazwyczaj związane są z jakimś konkretnym tematem lub sytuacją. Można je znaleźć we wbudowanych kolekcjach znajdujących się w programach, na stronach internetowych lub tworzyć samemu.
RILCswCRafDUi
Zrzut ekranu z przykładowym slajdem z clipartem, tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym. Clipartem jest narysowana gruszka z uśmiechniętą twarzą. Na slajdzie zasłania ona napisy. Po prawej stronie clipartu znajduje się zdjęcie jajek, po lewej zaś fotografie sera żółtego oraz mleka. Tło slajdu jest beżowe, przypomina papirus.
Przykładowy slajd z clipartem, tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 2
Wstaw pasujący clipart do projektowanej przez Ciebie prezentacji. W tym celu odszukaj galerię obrazów w wybranym przez siebie programie do tworzenia prezentacji.
Aby wstawić clipart na slajdzie:
Odszukaj narzędzie do wstawiania clipartów.
Kliknij myszą ikonę odszukanego narzędzia.
W oknie galerii clipartów wybierz odpowiedni temat.
Wyszukaj potrzebny clipart.
Zaznacz go i wstaw na slajd.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Przejdź do zakładki Wstawianie, a następnie z sekcji Obrazy wybierz narzędzie Obrazy online. Wybierz kategorię, która Cię interesuje, lub wyszukaj obraz za pomocą dostępnego pola wyszukiwania, np. warzywa.
RnrFsh7V50Pw6
Zrzut ekranu przedstawiający narzędzie wstawiania obrazów online w programie Microsoft PowerPoint. U góry wybrana została opcja Obrazy online z zakładki Wstawianie. Pojawiło się okno o nazwie Obrazy online. Na górze znajduje się pasek wyszukiwania. Pod spodem są przykładowe obrazy.
Narzędzie wstawiania obrazów online w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Zaznacz obraz, który Ci się podoba, a następnie kliknij przycisk Wstaw dostępny na dole po prawej stronie okna.
RyvIea4c5YRai
Zrzut ekranu przedstawiający narzędzie wstawiania obrazów online w programie Microsoft PowerPoint. Widoczne jest okno o tytule Obrazy online. Na górze jest pasek wyszukiwania, w którym wpisane jest słowo warzywa. Niżej są obrazy przedstawiające warzywa, na przykład marchewki, pomidory, papryki, cebule i temu podobne.
Narzędzie wstawiania obrazów online w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
LibreOffice Impress (wersja 7.0 lub nowsza)
W menu Wstaw rozwiń zakładkę Multimedia, a następnie wybierz narzędzie Galeria. Wybierz kategorię, a następnie obrazek, który Cię interesuje, i przenieś go na slajd, trzymając lewy przycisk myszy.
R1YpafLm6m1Bq
Zrzut ekranu przedstawiający narzędzie wstawiania obrazów online w programie LibreOffice Impress. Wybrana została znajdująca się u góry opcja Wstaw. Z menu kontekstowego wybrano Multimedia oraz dalej zaznaczono opcję Galeria. Po prawej stronie znajduje się okno Galeria z wybraną opcją Kształty. Niżej są kształty, na przykład gwiazdka, serce, plus, minus, uśmiechnięta buzia w kółku i temu podobne. Wybrana została uśmiechnięta buzia w kółku. Wybrany kształt znajduje się po prawej stronie slajdu.
Narzędzie wstawiania obrazów online w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Zmiana rozmiarów i położenia obiektów
Obiekty wstawione na slajd bez wyznaczonych obszarów często mają nieodpowiedni rozmiar lub przesłaniają się wzajemnie. Zgodnie z poznanymi zasadami wszystkie elementy na slajdzie powinny być odpowiednio rozplanowane. W związku z tym może pojawić się potrzeba zmiany rozmiaru oraz położenia wstawionych obiektów. Można to zrobić tak samo, jak w programie graficznym lub edytorze tekstu.
RlQzJmQfEKYAN
Zrzut ekranu przedstawiający przykładowy slajd ze zbyt dużym clipartem, tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym. Tytuł slajdu to Witamina D. Clipartem jest zdjęcie sera żółtego. Znajduje się ono po lewej stronie slajdu i zasłania tekst oraz zdjęcie. Pod nim umieszczono zdjęcie mleka. Po prawej stronie clipartu widoczne są zdjęcia fileta z łososia i jajek oraz napis. Główne źródło. Ryby, żółtko jaja, ser żółty, mleko. Tło slajdu jest beżowe, przypomina papirus.
Przykładowy slajd ze zbyt dużym clipartem, tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 3
Zmień rozmiar i położenie ilustracji wstawionych na wybranym przez siebie slajdzie w tworzonej przez Ciebie prezentacji.
Zmiana położenia i rozmiaru obiektu:
Zaznacz element.
W znany Ci sposób przesuń zaznaczony obiekt w odpowiednie miejsce.
Ustaw kursor myszy w narożniku zaznaczonej ilustracji.
Przesuwając myszą z wciśniętym lewym przyciskiem, zmień rozmiar obiektu.
Zapisz zmiany.
Obejrzyj film pokazujący zmianę położenia i rozmiaru obiektu w wybranym środowisku.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Rrilm8boieoWH
Na filmie przedstawiona jest zmiana położenia i rozmiaru obiektu w programie Microsoft PowerPoint.
Na filmie przedstawiona jest zmiana położenia i rozmiaru obiektu w programie Microsoft PowerPoint.
Film prezentujący zmianę położenia i rozmiaru obiektu w programie Microsoft PowerPoint
Film prezentujący zmianę położenia i rozmiaru obiektu w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Na filmie przedstawiona jest zmiana położenia i rozmiaru obiektu w programie LibreOffice Impress.
Przenoszenie obiektu na spód lub na wierzch
Może się też zdarzyć, że na prezentacji kilka grafik będzie ułożonych na sobie. W takiej sytuacji możesz ułożyć ich kolejność, przesuwając je na wierzch lub do tyłu. Grafikę możesz przesunąć:
do przodu lub do tyłu, czyli za lub przed jeden obiekt,
na wierzch lub na spód, czyli za lub przed wszystkie inne obiekty.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Aby przenieść grafikę za inny obiekt, czyli do tyłu, zaznacz daną grafikę, kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Przesuń na spód, a następnie Przesuń do tyłu.
R11m2rRWm01xR
Zrzut ekranu przedstawia przesunięcie grafiki do tyłu w programie Microsoft PowerPoint. Kliknięto prawym przyciskiem myszy zdjęcie fileta z łososia. Z menu, które się pojawiło, wybrana została opcja Przesuń na spód, a następnie Przesuń do tyłu.
Przesunięcie grafiki do tyłu w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wybierz grafikę, którą chcesz przesunąć na wierzch, czyli przed wszystkie inne obiekty, zaznacz ją i kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybierz opcję Przesuń na wierzch i Przesuń na wierzch.
R1MCzkkrNRdH3
Zrzut ekranu przedstawia przesunięcie grafiki na wierzch w programie Microsoft PowerPoint. Kliknięto prawym przyciskiem myszy duże zdjęcie sera żółtego. Z menu, które się pojawiło, wybrana została opcja Przesuń na wierzch, a następnie ponownie Przesuń na wierzch.
Przesunięcie grafiki na wierzch w programie Microsoft PowerPoint
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
LibreOffice Impress (wersja 7.0 lub nowsza)
LibreOffice Impress (wersja 7.0 lub nowsza)
Wybierz grafikę, którą chcesz przesunąć do tyłu, czyli pod inny obiekt, kliknij ją i z menu kontekstowego wybierz opcję Rozmieść, a następnie Przesuń do tyłu.
RAsNnHzYinkoc
Zrzut ekranu przedstawia przesunięcie grafiki do tyłu w programie LibreOffice Impress. Kliknięto prawym przyciskiem myszy zdjęcie fileta z łososia. Z menu, które się pojawiło, wybrana została opcja Rozmieść, a następnie Przesuń do tyłu.
Przesunięcie grafiki do tyłu w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wybierz grafikę, którą chcesz przesunąć do przodu, czyli przed inny obiekt, kliknij ją i z menu kontekstowego wybierz opcję Rozmieść, a następnie Przesuń do przodu.
RuczrXg19kach
Zrzut ekranu przedstawia przesunięcie grafiki do przodu w programie LibreOffice Impress. Kliknięto prawym przyciskiem myszy duże zdjęcie sera żółtego. Z menu, które się pojawiło, wybrana została opcja Rozmieść, a następnie Przesuń do przodu.
Przesunięcie grafiki do przodu w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wstawianie pola tekstowego
Jeśli chcesz napisać tekst na slajdzie, musisz najpierw wstawić pole tekstowe. Wówczas na wstążce lub pasku narzędzi pojawią się lub uaktywnią się narzędzia do edycji i formatowania tekstu oraz formatowania tego pola. Obszar ten możesz przesuwać tak jak każdy inny obiekt na slajdzie.
W przykładowym slajdzie zostało wstawione pole tekstowe, w którym wpisano i sformatowano tekst.
RfOKx6BjMhk6F
Zrzut ekranu przedstawiający przykładowy slajd z tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym. Po lewej stronie znajdują się zdjęcia sera żółtego i mleka. Na środku umieszczono napis. Rola w organizmie. Dzięki niej mamy mocne kości i zdrowe zęby. Pod napisem widoczne jest zdjęcie filetu z łososia. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie jajek. Pod nim umieszczono napis. Główne źródło. Ryby, żółtko jaja, ser żółty, mleko.
Przykładowy slajd z tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 4
Wstaw tekst do slajdu w swojej prezentacji.
Aby dodać pole tekstowe do prezentacji:
Odszukaj narzędzie do wstawiania pola tekstowego.
Zaznacz go.
Narysuj na slajdzie obszar, w którym będziesz wprowadzać tekst.
Wpisz tekst.
W znany Ci już sposób sformatuj tekst, tak aby był czytelny.
Obejrzyj film pokazujący dodawanie pola tekstowego w wybranym środowisku.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
Rud1aWrepzzhG
Na filmie przedstawione jest dodawanie pola tekstowego w programie Microsoft PowerPoint.
Na filmie przedstawione jest dodawanie pola tekstowego w programie Microsoft PowerPoint.
Film prezentujący dodawanie pola tekstowego w programie Microsoft PowerPoint
Film prezentujący dodawanie pola tekstowego w programie LibreOffice Impress
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Na filmie przedstawione jest dodawanie pola tekstowego w programie LibreOffice Impress.
R1EOhHoxozN0l1
Ćwiczenie 5
Przesuwając obiekty, ułóż zdanie. Elementy do uszeregowania: 1. w, 2. można, 3. to, 4. tekst., 5. napisać, 6. obszar,, 7. jest, 8. Pole, 9. którym, 10. tekstowe.
Przesuwając obiekty, ułóż zdanie. Elementy do uszeregowania: 1. w, 2. można, 3. to, 4. tekst., 5. napisać, 6. obszar,, 7. jest, 8. Pole, 9. którym, 10. tekstowe.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
Jeśli chcesz na slajdzie poza wyznaczonymi obszarami napisać tekst, musisz wykorzystać narzędzie do wstawiania pola tekstowego.
Wstawianie ozdobnych napisów
Jeśli chcesz wyróżnić jakiś fragment tekstu lub napisać tytuł ozdobną czcionką, to:
w programie Microsoft PowerPoint możesz wykorzystać obiekt WordArt,
w programie LibreOffice Impress - obiekt Fontwork.
Są to narzędzia, które umożliwią nadanie tekstowi artystycznego efektu. Po dokonaniu wyboru stylu pojawia się pole, do którego możesz wpisać tekst, natomiast na pasku narzędzi lub wstążce pokażą się narzędzia do formatowania pola tekstowego oraz tekstu. Pole to możesz przesuwać w dowolne miejsce slajdu oraz zmieniać jego rozmiar.
W przykładowym slajdzie poniżej został wstawiony tytuł z wykorzystaniem ozdobnej czcionki.
R1ZQuQSbGtTGx
Zrzut ekranu przedstawiający przykładowy slajd z ozdobnym tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym. Po lewej stronie znajdują się zdjęcia sera żółtego i mleka. Na środku umieszczono napis w kolorze niebieskim, powiększoną czcionką o innym niż pozostałe kroju. Rola w organizmie. Dzięki niej mamy mocne kości i zdrowe zęby. Pod napisem widoczne jest zdjęcie filetu z łososia. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie jajek. Pod nim umieszczono napis. Główne źródło. Ryby, żółtko jaja, ser żółty, mleko.
Przykładowy slajd z ozdobnym tekstem i grafikami wstawionymi w dowolnym miejscu slajdu z motywem pustym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Ćwiczenie 6
Dodaj do swojego slajdu tytuł. W zależności od programu, w którym pracujesz, wykorzystaj do tego obiekt WordArt lub Fontwork.
Aby dodać ozdobny napis do prezentacji:
Odszukaj narzędzie do wstawiania obiektów WordArt lub Fontwork.
Wybierz je.
Przesuwając myszą po wzorach, wybierz jeden z nich.
Na wstążce lub pasku narzędzi pojawią się narzędzia do formatowania tekstu i pola tekstowego.
Wpisz tekst i zatwierdź.
Przesuń obszar w odpowiednie miejsce.
Zapisz zmiany.
Obejrzyj film pokazujący wstawianie ozdobnych napisów w wybranym środowisku.
Microsoft PowerPoint (wersja 2019 lub nowsza)
RphZ6lqdxopYJ
Na filmie przedstawione jest wstawianie ozdobnych napisów do prezentacji w programie Microsoft PowerPoint.
Na filmie przedstawione jest wstawianie ozdobnych napisów do prezentacji w programie Microsoft PowerPoint.
Film prezentujący wstawianie ozdobnych napisów do prezentacji w programie Microsoft PowerPoint