"Stacja Galaxy" Bezpieczne miejsce w sieci.
Autor: Agnieszka Chomicka‑Bosy
Ze smarfonem w kosmosie
Czas trwania: 90 minut
Do kogo adresowany jest scenariusz?
nauczyciele i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
edukatorzy i edukatorki pracujący z dziećmi z edukacji wczesnoszkolnej
rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Cele zajęć podane w języku dziecka:
składam i sklejam szablon telefonu, a następnie personalizuję jego wygląd
uczestniczę we wspólnej podróży i wykonuję zadania stosując się do podanych zasad
pamiętam i potrafię powtórzyć kilka ciekawostek o kosmosie
samodzielnie konstruuję zabezpieczenie do telefonu
rozumiem, na czym polega bezpieczeństwo smartfonu
Przed zajęciami. Warto wiedzieć:
Zajęcia osadzone są w konwencji podróży po kosmosie. Dzieci podczas zajęć odwiedzają kolejne stacje i wykonują zadania. Jeśli masz taką możliwość, zajęcia przeprowadź w sali bez ławek lub na korytarzu. Jeśli nie masz, przeprowadź w swojej sali lekcyjnej przesuwając ławki do ściany tak, aby wygospodarować dzieciom w środku przestrzeń do przemieszczania się.
Przygotuj stacje. Rozwieś plakaty informujące o danej stacji i połóż potrzebne tam materiały, zgodnie z informacjami zawartymi w scenariuszu
Schowaj kartoniki z ciekawostkami w różnych miejscach sali. Kartonik nie może być całkowicie na widoku, ale też jego znalezienie nie może być zbyt skomplikowanym zadaniem.
Przebieg zajęć:

Przed podróżą: Zaproś swoich uczniów i uczennice do kontynuowania wyprawy w kosmos. Na poprzednich zajęciach mieli już okazję przygotowywać się do tej przygody. Tym razem zajmiemy się „spakowaniem” do walizki urządzenia, bez którego coraz częściej nie ruszamy się z domu. Przypomnijcie, co już pakowaliście do walizki, a co jeszcze mogłoby się przydać. Jeśli w odpowiedziach nie pojawi się telefon, zainicjuj rozmowę o tym. Zapytaj, czy telefon w czasie podróży pomaga, czy przeszkadza? Następnie rozdaj każdemu dziecku szablon telefonu, klej, kredki/flamastry, ikonkę naładowanej baterii i mapy gwiazd. Poproś, aby każde dziecko ozdobiło szablon według własnego pomysłu. Następnie, aby skleiło go zostawiając otwartą górną ścianę telefonu (tędy będziemy wkładać do środka potrzebne rzeczy). Wspomnij, że gdy korzysta się z telefonu trzeba dbać o to, aby był naładowany, dlatego poproś o włożenie do środka ikonki z naładowaną baterią. Dodaj, że w podróży każda mapa jest w cenie, więc mapę gwiazd też warto mieć przy sobie. (Jeśli zrobiliście mapy na poprzednich zajęciach, możesz do tego tutaj nawiązać). Zaproponuj, aby w pustym kształcie dzieci narysowały ikonkę przedstawiającą coś, co według nich mogłoby przydać się podczas podróży. Co dzieci narysowały? Poproś ich o argumentację wyboru.

3,2,1,0… start! Teraz zaproś dzieci na środek sali. Ważne, aby wzięły ze sobą przygotowane wcześniej telefony. Powiedz, że czas już wyruszyć w drogę. Dodaj, że nasz pojazd niestety nie ma zbyt dużych rozmiarów, dlatego trzeba stanąć w zwartej grupie, aby wszyscy się na nim zmieścili. Powiedz dzieciom, że w tym czasie, gdy Ty będziesz odliczać: 3, 2, 1, 0… one mają tupać nogami. W ten sposób produkują energię potrzebną podczas startu. Następnie wszyscy razem krzyknijcie: „Start!”. W taki oto symboliczny sposób znaleźliście się w kosmosie

Stacja 1: Kosmiczne zwierzęta. Indeks dolny Potrzebne będą: załącznik nr 6 (ciekawostki, żarówka). Indeks dolny koniecPotrzebne będą: załącznik nr 6 (ciekawostki, żarówka). Dzięki ogromnej dawce energii, którą wcześniej wyprodukowaliście, dość szybko pojazd kosmiczny wylądował na pierwszej stacji. To stacja kosmicznych zwierząt. Poproś, aby dzieci uważnie przyjrzały się zawieszonym plakatom z ich wizerunkami. Następnie zaproś do rozmowy o tym, jak te zwierzęta mogą się nazywać (pozwól dzieciom na kreatywność)? Co lubią jeść, a czego nie lubią? Czy są groźne, a może łagodne? Jakie ekosystemy zamieszkują? Może mają swoje nawyki, rytuały? Powiedz, że warto ciekawym miejscom, rzeczom, obiektom, postaciom, które spotykamy podczas podróży, robić zdjęcia. Utrwalają one nasze wspomnienia, są pamiątką z podróży. Zachęć dzieci, aby zrobiły swoim telefonem
W tym ćwiczeniu można dodatkowo zwrócić uwagę, że czasem wymyślamy innym przezwiska, które sprawiają im przykrość i że zasada bycia miłym i szanowania uczuć innych obowiązuje tak samo w sieci, jak i w szkole, w domu czy na podwórku.

Stacja 2: Kosmiczny deser. Indeks dolny Potrzebne będą: załącznik nr 3, kartka flipchartowa/ tablica szkolna, mazak, kleje. Indeks dolny koniecPotrzebne będą: załącznik nr 3, kartka flipchartowa/ tablica szkolna, mazak, kleje. Zwróć uwagę dzieci na to, że podczas podróży często próbujemy lokalnych przysmaków i zaproś je do kreatywnego działania, podczas którego dzieci zaproponują składniki potrzebne do upieczenia kosmicznej muffinki. Być może wśród propozycji pojawi się: gwiezdny pył, spadająca gwiazda, Droga Mleczna, kometa… Następnie na kartce flipchartowej lub na tablicy narysuj muffinkę, której składnikami będą wcześniejsze propozycje dzieci. Poproś, aby obserwatorzy „filmowali” telefonem proces powstawania deseru. Podczas podróży często korzystamy z funkcji nagrywania filmu. Ta forma medialna pozwala nam uchwycić coś, czego nie zobaczymy na statycznym zdjęciu: dźwięki, dynamikę, proces. Gdy rysunek muffiny będzie gotowy, zaproponuj, aby dzieci go ozdobiły, przyklejając kosmiczne elementy według własnego pomysłu. Na pamiątkę dzieci do środka telefonu wkładają ikonkę muffinki na taśmie filmowej.
Po ćwiczeniu ze zdjęciami oraz nagrywaniem filmków można zapytać dzieci, czy wolno robić zdjęcia lub filmować bez zgody drugiej osoby oraz uczulić ich, że na pewno nie wolno wrzucać do sieci zdjęć i filmów swoich i innych osób bez zgody dorosłych.

Stacja 3: Kosmiczne zabawy. Indeks dolny Potrzebne będą: załącznik nr 4 lub dowolny kształt przypominający jajo, załącznik nr 5, dowolne nagranie muzyczne. Indeks dolny koniecPotrzebne będą: załącznik nr 4 lub dowolny kształt przypominający jajo, załącznik nr 5, dowolne nagranie muzyczne. Podczas podróży często poznajemy lokalne zwyczaje. Dowiadujemy się, jak wolny czas spędzają ludzie tam mieszkający. Czasami poznajemy lokalne gry i zabawy. Dlatego teraz dzieci poznają grę „Kosmiczne jajo”. Ćwiczy ona uważność na sygnały, a umiejętność ta w czasie podróży zawsze się przyda. Uczestnicy zabawy poruszają się w rytm muzyki. Gdy podniesiesz do góry kosmiczne jajo i wypowiesz na przykład komendę: „jajo skacze” wszystkie dzieci skaczą do momentu, aż ponownie włączysz muzykę. Schemat powtarza się po każdym wypowiedzianym haśle. Wcześniej pomyśl o komendach, które wypowiesz podczas zabawy. Mogą one dotyczyć prostych czynności (jajo macha ręką, klepie się po ramieniu, idzie z wysoko uniesionymi kolanami), emocji (jajo jest smutne, zdziwione, przestraszone) lub konkretnych sytuacji narracyjnych (jajo widzi dinozaura, nurkuje wzdłuż raf koralowych, turla się z wysokiej górki, rozmawia z ufoludkiem). Na pamiątkę wizyty na stacji trzeciej, dzieci zabierają ze sobą ikonkę w kształcie puzzla.
Warto po zabawie porozmawiać z dziećmi o tym, że w smartfonie znajdziemy wiele aplikacji, które służą rozrywce (była o tym mowa na poprzednich zajęciach), a zabawa jest bardzo ważna w naszym życiu, a szczególnie w życiu dziecka.

Stacja 4: Kosmiczne ciekawostki. Indeks dolny Potrzebne będą: załącznik nr 6 (ciekawostki, żarówka). Indeks dolny koniecPotrzebne będą: załącznik nr 6 (ciekawostki, żarówka). Dzieci często interesują się kosmosem. Niektóre z nich mają na ten temat sporą wiedzę. Zaproś więc chętne osoby do podzielenie się tym, co już wiedzą o kosmosie. Następnie zaproponuj zabawę, podczas której poszerzą swoje informacje o tym, jakie są różnice pomiędzy życiem na Ziemi, a w kosmosie. Trzeba je będzie odszukać. Poszukiwacz ciekawostek – wybrane dziecko - będzie przez Ciebie „sterowany” za pomocą komend: „prawo”, „lewo”, „przód”, „tył” (w opcji zaawansowanej, możesz użyć komend z obrotami). Po odnalezieniu kartonika z ciekawostką odczytajcie zamieszczony na nim tekst. Przy następnym zadaniu poszukiwaczem ciekawostek może być ktoś inny i może sterować nim inne dziecko, któremu wcześniej „na ucho” zdradzisz położenie kolejnego kartonika. Na koniec zabawy dzieci wkładają do środka telefonu ikonkę żarówki, która jest tutaj symbolem nowo zdobytej wiedzy.
Internet to kopalnia wiedzy – dosłownie. Porozmawiajcie o tym, czy dzieci korzystają z internetu do nauki, jak to robią, jakich informacji najczęściej szukają, jakich przy tym zasad przestrzegają.

Stacja 5: Kosmiczne połączenia . Indeks dolny Potrzebne będą: załącznik nr 7. Indeks dolny koniecPotrzebne będą: załącznik nr 7. Podczas podróży często dzwonimy do naszych bliskich opowiadając im o naszych wrażeniach lub przygodach. Lubimy dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i obserwacjami. Zapytaj dzieci, o której stacji z dzisiejszej podróży chcieliby opowiedzieć swoim rodzicom, osobom bliskim. Dlaczego właśnie o tej? Na koniec poproś dzieci o włożenie do środka telefonu ikonki ze słuchawką - symbolu kontaktu z bliskimi.
Smartfon podłączony do internetu to doskonałe narzędzie do komunikacji, Możemy odbywać rozmowy audio, ale także audio i wideo. Zapytaj, czy dzieci mają już doświadczenie wideo rozmów z bliskimi? W jakich okolicznościach to się działo? Czy często korzystają z takiej funkcji? Przypomnij, że warto pamiętać, żeby zawsze wideo rozmowy odbywały się za wiedzą dorosłych oraz że nie odbieramy połączeń od nieznanych nam osób.
A po podróży: Indeks dolny Potrzebne będą: szpulka tasiemki/ cienkiej gumki, guziki (2 sztuki dla dziecka), Indeks dolny koniecPotrzebne będą: szpulka tasiemki/ cienkiej gumki, guziki (2 sztuki dla dziecka), Usiądźcie przy stolikach lub w kręgu na podłodze i podzielcie się wrażeniami po całej podróży. „Wysypcie” z telefonu zebrane wspomnienia, przeżycia. Czy potraficie przyporządkować ikonkę do stacji, na której ją dostaliście? Zwróć uwagę dzieciom, jak łatwo udało nam się wyjąć zawartość telefonu i jak łatwo ją zgubić. Osoby, które chciałyby wejść w posiadanie tego, co mamy w swoim telefonie, bez trudu mogłyby to zrobić. Zapytaj dzieci, czy mają pomysł na to, jak zabezpieczyć zawartość swojego telefonu.
Zaproponuj im wykonanie zabezpieczenia złożonego z 2 guzików i pętelki. Wykorzystaj klej na gorąco do umocowania elementów na telefonie. Można też guziki przyszyć do kartki (tylko musi być to nieco mocniejsza tekturka).
Jak umocować guziki i pętelkę na telefonie? Na przykład tak:

Po wykonaniu zadania zaproś dzieci do rozmowy czym są te 2 guziki z pętelką w prawdziwych telefonach? Co to znaczy, że smartfon jest bezpieczny? Dlaczego jest bezpieczny?
Tutaj rozmowa może potoczyć się na kilku poziomach. I świetnie. Pozwól dzieciom na myślenie o bezpieczeństwie telefonu w różny sposób.
Być może dzieci zauważą, że:
bezpieczny telefon to taki, które posiada dodatkowe etui lub naklejoną szybkę chroniącą przed stłuczeniem tej prawdziwej,
bezpieczny telefon to też taki, do którego dostęp jest zabezpieczony kodem cyfrowym, wzorem, który odblokowuje się za pomocą przycisku palca lub sczytuje twarz,
bezpieczny telefon to taki, który posiada kontrolę rodzicielską.
Podsumowanie:
Podczas tej podróży dzieci empirycznie doświadczają tego, że warto dbać o bezpieczeństwo informacji o sobie. Niezabezpieczone dane łatwo wysypać, zgubić, w dość łatwy sposób mogą stać się łupem innych osób. Dlatego warto pamiętać, że bezpieczny telefon to bezpieczne nasze zdjęcia, filmy, informacje o nas, nasze wspomnienia.
Podziękuj dzieciom na wspólną wyprawę. Zachęć ich do przyjrzenia się, czy ich prawdziwe telefony są tak samo bezpieczne, jak te z naszej kosmicznej podróży.

Materiały opracowane w ramach programu Samsung Stacja Galaxy są udostępnione na zasadach wolnej licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowa (CC BY‑SA 4.0).
Pełna treść licencji: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl
