Multimedia
Wybierz jeden z cytatów zamieszczonych w schemacie interaktywnym. Opisz w wypowiedzi pisemnej sytuację, w której został wypowiedziany i wyjaśnij, jaką zasadę postępowania przekazuje.
Na podstawie cytatów scharakteryzuj „moralność” wyznawaną przez panią Dulską.
[...] byt zabezpieczony – to podstawa życia., 2. Po pierwsze: oszczędzać
Muszę się oszczędzać… przerabiam stare łachy., 3. Po pierwsze: oszczędzać
Ja tam nic nie przypuszczam. Tylko… wiem, że żyjecie nad stan.
W porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają., 2. Przyzwoitość to podstawa
U mnie nic brudnego się nie dzieje. A przynajmniej po ulicach mój dom nie jest głośny., 3. Przyzwoitość to podstawa
Zbyszko! Zbyszko! na tom cię mlekiem swym karmiła, żebyś nasze uczciwe i szanowane nazwisko po kawiarniach i spelunkach włóczył.
Ja to przecież zrobiłam dla jego dobra. Patrzeć już nie mogłam, jak się wisusował. To się nieraz robi. Ja nie pierwsza i nie ostatnia., 2. Trzeba żyć jak inni
Czy ciocia w tym roku podwyższa?
Muszę. Wszyscy podwyższają., 3. Trzeba żyć jak inni
Wszystkie panienki z dobrych domów tak na lekcje tańca chodzą.
Pamiętać: skromność – skarb dziewczęcia., 2. Rola kobiety
Dla kobiety nie ma jak dom., 3. Rola kobiety
Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie.
Felicjan! przestań chodzić - już jesteś na Wysokim Zamku., 2. Dulska ma zawsze rację
Ja mam najlepszy zegar w głowie., 3. Dulska ma zawsze rację
Ja sama, dzięki Bogu, wiem, co i jak się należy.
Bibliografia: Gabriela Zapolska, Moralność pani Dulskiej, oprac. T. Weiss, Wrocław 1986, s. 23, 32, 34, 35, 38, 42, 44, 59, 62, 73, 100, 122, 154.
Zapoznaj się z wykładem ekspertki Katarzyny Długołęckiej, a następnie zdefiniuj własnymi słowami terminy „hipermieszczuch”, „hipermieszczka”. Swoje definicje poprzyj przykładami zachowań bohaterów. Wyjaśnij, jak karykaturalne przerysowanie postaci wpływa na kreowanie komizmu w sztuce Zapolskiej.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/R9G7UR2TBVQDH
Film opowiada o roli stereotypów w kreowaniu komizmu w „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Na podstawie wykładu oraz własnych refleksji wyjaśnij, w jakim celu Gabriela Zapolska posługuje się stereotypami.