Działania na ułamkach dziesiętnych
3. Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...
Czasem będąc w sklepie musimy szybko, w pamięci policzyć czy wystarczy nam pieniędzy na zakup kilku takich samych produktów. Jak policzyć na przykład bez wysiłku ile kosztuje lub sztuk jednakowych długopisów? O tym dowiesz się czytając ten materiał.
Mnożenie ułamków dziesiętnych
Jacek kupił balonów w cenie euro. Obliczmy, ile za nie zapłacił.

Koszt dwóch balonów euro euro euro.
Koszt czterech balonów euro euro euro.
Koszt ośmiu balonów euro euro euro.
Koszt dziesięciu balonów euro euro euro.
Za balonów Jacek zapłacił euro.
Z obliczeń wynika, że .
Zapoznaj się z przykładami mnożenia ułamków dziesiętnych przez dziesięć.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/R1ZlrWivzzdkf
Animacja przedstawia w jaki sposób możemy mnożyć liczby dziesiętne przez 10.
Zapoznaj się z przykładami mnożenia ułamków dziesiętnych przez sto.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/RaM7hxYcdIDvy
Animacja przedstawia w jaki sposób możemy mnożyć liczby dziesiętne przez 100.
Zapoznaj się z przykładami mnożenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000,...

Film dostępny pod adresem /preview/resource/R1PlVy0zeQUMz
Animacja przedstawia w jaki sposób możemy mnożyć liczby dziesiętne przez 100 i 1000.
Aby pomnożyć ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd., wystarczy przesunąć przecinek w prawo o tyle miejsc, ile zer jest w liczbie, przez którą mnożymy ułamek.
Jeśli w ułamku dziesiętnym mnożonym przez , , itd, brakuje cyfr, należy rozszerzyć ułamek, dopisując z prawej strony odpowiednią liczbę zer.
Jeden lizak kosztuje 0,65 zł. Ile złotych zapłacimy za 10 lizaków?
Odp.: Za 10 lizaków zapłacimy ............ złotych.
Jedno jajko kosztuje 0,88 zł. Ile złotych zapłacimy za dziesięć jajek?
Odp.: Za dziesięć jajek zapłacimy ............ złotych.
Bilet MPK kosztuje 2,40 zł. Ile złotych kosztuje 10 biletów?
Odp.: Dziesięć biletów kosztuje ............ zł.
Przeciągnij i upuść.
89,6, 1998, 10,67, 464, 12,45, 134,8, 12,47, 89,5, 10,6, 468, 134,3, 1999
a) 10 ∙ 1,247 = ............
b) 100 ∙ 0,895 = ............
c) 1000 ∙ 0,468 = ............
d) 1,067 ∙ 10 = ............
e) 1,348 ∙ 100 = ............
f) 1,999 ∙ 1000 = ............
Przeciągnij i upuść.
80460, 80462, 9,53, 70895,1, 0,8, 0,007, 9,5, 125,6, 125,4, 70895,2, 0,008, 0,07
a) 10 ∙ 12,56 = ..............
b) 100 ∙ 708,951 = ..............
c) 1000 ∙ 80,46 = ..............
d) 10 ∙ 0,007 = ..............
e) 100 ∙ 0,095 = ..............
f) 1000 ∙ 0,0008 = ..............
Dzielenie ułamków
Zapoznaj się z przykładami dzielenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000,....

Film dostępny pod adresem /preview/resource/RFjpeHaHlPgmA
Animacja przedstawia w jaki sposób możemy dzielić liczby dziesiętne przez 10, 100 i 1000 .
Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd., wystarczy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc, ile zer jest w liczbie, przez którą dzielimy ułamek.
Aby podzielić liczbę dziesiętną przez , , , …, należy przesunąć w lewo przecinek odpowiednio o jedno, dwa, trzy, …, miejsca.
W ułamku dziesiętnym dzielonym przez , , itp., czasami musimy dopisać zera z lewej strony liczby lub opuścić niepotrzebne zera z jej prawej strony.

Przeciągnij i upuść.
8,95, 4,106, 1,9997, 8,975, 0,7895, 0,25, 4,6871, 3,12, 3,122, 0,256, 4,6872, 1,99978, 1,348, 4,16, 0,78951, 1,358
a) 31,2 : 10 = ..............
b) 897,5 : 100 = ..............
c) 4 687,1 : 1 000 = ..............
d) 41,06 : 10 = ..............
e) 134,8 : 100 = ..............
f) 1 999,78 : 1 000 = ..............
g) 2,56 : 10 = ..............
h) 78,951 : 100 = ..............
Przeciągnij i upuść.
0,00086, 0,008, 0,0008, 0,0095, 0,0007, 0,000086, 0,007, 0,7, 0,009, 0,09, 0,07, 0,8846, 0,88046, 0,00095
a) 880,46 : 1 000 = ................
b) 0,7 : 10 = ................
c) 0,95 : 100 = ................
d) 0,86 : 1 000 = ................
e) 7 : 10 = ................
f) 9 : 100 = ................
g) 8 : 1 000 = ................
Dwa i pół litra soku rozlano po równo do dziesięciu kubeczków. Ile litrów soku jest w jednym kubeczku?
Odp.: W jednym kubeczku jest ............ litra soku.
Kilogram ryby kosztuje 38,90 zł . Ile zapłacimy za 10 dag tej ryby?
Odp.: Za 10 dag ryby zapłacimy ............ zł.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest warunkiem zachowania zdrowia. Z tego powodu należy spożywać tylko tyle pożywienia, ile jest konieczne. Pożywienie jest źródłem energii dla organizmu człowieka. Potrzeby energetyczne człowieka wyraża się w kilokaloriach (kcal).
Grupa | Wiek | Masa ciała (w ) | Poziom zalecanego spożycia kcal/osobę/dobę |
|---|---|---|---|
Dziewczęta | lat | ||
lat | |||
lat | |||
Chłopcy | lat | ||
lat | |||
lat |
Indeks górny Według: Ziemiański Ś. , Indeks górny koniecWedług: Ziemiański Ś. ,
Indeks górny Źródło: Kunachowicz H., Nadolna I., Przygocka B., Iwanow K. „Liczymy kalorie”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie rozszerzone i uaktualnione, Warszawa Indeks górny koniecŹródło: Kunachowicz H., Nadolna I., Przygocka B., Iwanow K. „Liczymy kalorie”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie rozszerzone i uaktualnione, Warszawa
Na podstawie zamieszczonej powyżej tabeli sprawdź, ile kalorii w ciągu 10 dni potrzebuje twój organizm.
Oprócz prawidłowo zbilansowanej diety warto pamiętać jeszcze o ruchu. W tabeli przedstawiono, ile energii (ilość kcal) potrzebujemy wykonując różne czynności.
- przez
- przez
- przez
- przez
Oto cennik przesyłek listowych Poczty Polskiej z roku . Wykorzystaj dane zawarte w tabeli i odpowiedz na pytania.
Poz. | Nazwa usługi | Opłata (w złotych) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Przesyłka listowa nierejestrowana, w tym kartka pocztowa, nadane również na poste restante | ekonomiczna | priorytetowa | ||||
Format | Format | Format | Format | Format | Format | ||
do | |||||||
ponad do | |||||||
ponad do | |||||||
Tabela do ćwiczeń 25, 26, 27
Tabela przedstawia informacje o wartości energetycznej bułki pszennej o masie i oraz zawartości w niej tłuszczu, węglowodanów, błonnika i białka.
Masa bułki | ||
Wartość energetyczna | ||
Zawartość tłuszczu | ||
Zawartość węglowodanów | ||
Zawartość błonnika | ||
Zawartość białka |
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na białko wynosi na masy ciała. Ile stugramowych bułek powinieneś zjeść, aby zaspokoić potrzebę twojego organizmu na białko? Możesz skorzystać z kalkulatora.
Zaleca się, aby dostarczać organizmowi od do błonnika dziennie. Czy obliczona przez ciebie liczba bułek zawiera odpowiednią ilość błonnika?
Liczbę pomnożono przez (otrzymano liczbę ), a potem wynik jeszcze pomnożono przez (otrzymano ). Następnie kolejny wynik podzielono przez (otrzymano liczbę ) i jeszcze wynik tego dzielenia podzielono przez (otrzymano liczbę ). W wyniku tych działań, w porównaniu z początkową liczbą, przecinek przesunął się o jedno miejsce w lewo.
Zbadaj, o ile miejsc w porównaniu z początkową pozycją i w którą stronę – w lewo czy w prawo – przesunie się przecinek w danym ułamku dziesiętnym, gdy kolejno pomnożono go: przez , przez , przez i przez , a następnie podzielono kolejno: przez , przez , przez , przez i przez .
Notatnik
Możesz skorzystać z poniższego pola tekstowego do zapisania swoich notatek, rozwiązań zadań i innych informacji, które uważasz za potrzebne.