1. Niekonwencjonalne metody rozwiązywania zadań tekstowych
3. Weryfikacja rozwiązania zadania tekstowego
RGcEzeqJ1un8Z
Ilustracja przedstawia osobę rozwiązującą zadanie. Dodatkowo trzyma ona pomarańczę na której zapisane są wzory matematyczne.
Ilustracja przedstawia osobę rozwiązującą zadanie. Dodatkowo trzyma ona pomarańczę na której zapisane są wzory matematyczne.
Zadania tekstowe
Źródło: dostępny w internecie: Pexels.com, licencja: CC BY 3.0.
2. Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem ułamków zwykłych
W sklepie możemy kupić część kilograma cukierków, z koleżanką możemy podzielić się czekoladą, dając jej część tabliczki, część drogi do szkoły możemy pokonać autobusem, a część pieszo, część naszego czasu wolnego możemy przeznaczyć na zabawę z kolegą, a część na oglądanie telewizji. W wielu przypadkach mamy do czynienia z częścią całości, podobnie jest w przypadku zadań tekstowych.
Materiał zawiera ćwiczenia kształtujące umiejętności w zakresie wykonywania działań na ułamkach. Poznasz też jeden ze sposobów zamiany ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny.
Obliczanie ułamka z liczby
R1e6CPXBkPsvi
Na grafice znajduje się działanie: . Obok znajduje się chmurka z następującą treścią: Mnożenie jest działaniem przemiennym. Aby obliczyć ułamek danej liczby, możemy też daną liczbę mnożyć przez ułamek.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
Zamiana liczby mieszanej na ułamek
Ro2YBZYg8cMpB
Na grafice znajduje się działanie: . Obok znajduje się chmurka z następującą treścią: Aby zamienić liczbę mieszaną na ułamek, mnożymy część całkowitą przez mianownik części ułamkowej i dodajemy licznik części ułamkowej. Tak wyznaczoną liczbę wpisujemy w liczniku ułamka niewłaściwego, a mianownik pozostawiamy bez zmian.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
Zamiana ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny
Ułamek zwykły, którego mianownik jest potęgą liczby , można zapisać bez użycia kreski ułamkowej. Zobaczmy kilka przykładów.
,
,
.
Łatwo zauważyć, że dzieliliśmy licznik ułamka zwykłego odpowiednio przez , , .
Jeżeli ułamek zwykły nie ma w mianowniku potęgi liczby , należy ułamek odpowiednio rozszerzyć. Nie zawsze taka operacja będzie możliwa.
– liczba jest wielokrotnością liczby , więc rozszerzyliśmy ułamek przez ,
– liczba jest wielokrotnością liczby , więc rozszerzyliśmy ułamek przez ,
– liczba nie jest wielokrotnością liczby , zatem podany ułamek zwykły nie da się przedstawić w postaci dziesiętnej za pomocą rozszerzania ułamka.
R1QZcQG7TeNNI
Ćwiczenie 1
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. Całkowity koszt wycieczki wyniósł . Opłata za autokar stanowiła tej kwoty, a za dwa noclegi zapłacono tej kwoty. Uzupełnij odpowiedzi, wpisując odpowiednie wartości w puste pola. Oblicz, ile zapłacono za autokar, a ile za noclegi. Odpowiedź: Za autokar zapłacono Tu uzupełnij , a za noclegi Tu uzupełnij .Dwie piąte całkowitego kosztu wycieczki stanowił koszt wyżywienia. Ile to złotych? Odpowiedź: Koszt wyżywienia wynosił Tu uzupełnij .
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. Całkowity koszt wycieczki wyniósł . Opłata za autokar stanowiła tej kwoty, a za dwa noclegi zapłacono tej kwoty. Uzupełnij odpowiedzi, wpisując odpowiednie wartości w puste pola. Oblicz, ile zapłacono za autokar, a ile za noclegi. Odpowiedź: Za autokar zapłacono Tu uzupełnij , a za noclegi Tu uzupełnij .Dwie piąte całkowitego kosztu wycieczki stanowił koszt wyżywienia. Ile to złotych? Odpowiedź: Koszt wyżywienia wynosił Tu uzupełnij .
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 2
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. Całkowity koszt wycieczki wyniósł .
Tabela przedstawia cennik zwiedzania Trasy Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka”.
Zwiedzanie grupowe Trasy Turystycznej (minimum osób)
Bilet normalny
PLN/ osoba
Bilet ulgowy
PLN/ osoba
Przewodnik
PLN - j. polski
PLN - j. obcy
Zwiedzanie szkolne
PLN/ osoba
Rq1vPKIldmQ3H
W cenę szkolnego zwiedzania wliczona jest opłata za usługę przewodnicką. Zorganizowanym grupom przedszkolnym, ze szkół podstawowych oraz liceum przysługuje bezpłatny wstęp dla opiekuna na każdych uczniów (pozostali opiekunowie - indywidualne zwiedzanie płatne). Wykorzystaj dane z tabeli i oblicz, ile zapłacono za bilety do Kopalni Soli dla wszystkich uczestników wycieczki. Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki?
Uzupełnij poniższe luki. Kliknij w nie, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Za bilety do Kopalni Soli zapłacono 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. . Koszt biletów to 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. kosztu wycieczki.
W cenę szkolnego zwiedzania wliczona jest opłata za usługę przewodnicką. Zorganizowanym grupom przedszkolnym, ze szkół podstawowych oraz liceum przysługuje bezpłatny wstęp dla opiekuna na każdych uczniów (pozostali opiekunowie - indywidualne zwiedzanie płatne). Wykorzystaj dane z tabeli i oblicz, ile zapłacono za bilety do Kopalni Soli dla wszystkich uczestników wycieczki. Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki?
Uzupełnij poniższe luki. Kliknij w nie, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Za bilety do Kopalni Soli zapłacono 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. . Koszt biletów to 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. kosztu wycieczki.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R1Pqt9apnskWJ
Ćwiczenie 3
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. W Zakopanem uczniowie wraz z nauczycielami wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch, a potem z niego zjechali. Oblicz, ile zapłacili za bilety, jeśli bilet ulgowy w dwie strony kosztował , a normalny . Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki, jeśli całkowity koszt wycieczki wyniósł ?
Uzupełnij poniższe luki. Kliknij w nie, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Za bilety zapłacili 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. zł. Koszt biletów na Kasprowy Wierch stanowi 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. całkowitego kosztu wycieczki.
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. W Zakopanem uczniowie wraz z nauczycielami wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch, a potem z niego zjechali. Oblicz, ile zapłacili za bilety, jeśli bilet ulgowy w dwie strony kosztował , a normalny . Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki, jeśli całkowity koszt wycieczki wyniósł ?
Uzupełnij poniższe luki. Kliknij w nie, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Za bilety zapłacili 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. zł. Koszt biletów na Kasprowy Wierch stanowi 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. całkowitego kosztu wycieczki.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
ReuEnGtC3zhcI
Ćwiczenie 4
Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało uczniów i opiekunów. W sklepie z pamiątkami uczniowie zakupili różne upominki. Połowa dzieci kupiła pamiątkowe monety, - widokówki, a pozostała część - magnesy. Ilu uczestników wycieczki zakupiło magnesy? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 5
W Kopalni Soli „Wieliczka” uczniowie dowiedzieli się, że w czasach Kazimierza Wielkiego dochody z żup krakowskich w wysokości grzywien stanowiły wpływów skarbu państwa. Ile grzywien wpływało wtedy do skarbu państwa? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole.
R14ELmpaIEvcc
(Uzupełnij).
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RbsWd834aJbnL
W Kopalni Soli "Wieliczka" uczniowie dowiedzieli się, że w czasach Kazimierza Wielkiego dochody z żup krakowskich w wysokości grzywien stanowiły wpływów skarbu państwa. Ile grzywien wpływało wtedy do skarbu państwa? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Wpływy skarbu państwa to Tu uzupełnij grzywien.
W Kopalni Soli "Wieliczka" uczniowie dowiedzieli się, że w czasach Kazimierza Wielkiego dochody z żup krakowskich w wysokości grzywien stanowiły wpływów skarbu państwa. Ile grzywien wpływało wtedy do skarbu państwa? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Wpływy skarbu państwa to Tu uzupełnij grzywien.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RE3m49oWVEtiB
Ćwiczenie 6
Najwyższym wyrobiskiem, które uczniowie zobaczyli w kopalni, była Komora Stanisława Staszica mierząca aż wysokości. Na trasie zwiedzania napotkali też najgłębsze jeziorko, które w swoim najniższym punkcie ma głębokość równą jednej czwartej wysokości Komory Stanisława Staszica. Jaką głębokość ma to jeziorko? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Głębokość jeziorka wynosi Tu uzupełnij .
Najwyższym wyrobiskiem, które uczniowie zobaczyli w kopalni, była Komora Stanisława Staszica mierząca aż wysokości. Na trasie zwiedzania napotkali też najgłębsze jeziorko, które w swoim najniższym punkcie ma głębokość równą jednej czwartej wysokości Komory Stanisława Staszica. Jaką głębokość ma to jeziorko? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Głębokość jeziorka wynosi Tu uzupełnij .
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R15mwawwZ7vQl
Ćwiczenie 7
Wysokość wieży Eiffla wynosi . Kopalnia Soli "Wieliczka" ma głębokość większą o wysokości tej wieży. Ile metrów wynosi głębokość kopalni? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Głębokość kopalni wynosi Tu uzupełnij .
Wysokość wieży Eiffla wynosi . Kopalnia Soli "Wieliczka" ma głębokość większą o wysokości tej wieży. Ile metrów wynosi głębokość kopalni? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Głębokość kopalni wynosi Tu uzupełnij .
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R13MwKTrFSLCn
Ćwiczenie 8
Zosia kupiła litr mleka. Część mleka przelała do dwóch kubeczków, wypełniając je do pełna. Pozostałą część wlała do miski dla kotów. Jaką część mleka Zosia przeznaczyła dla kotów, jeśli litrem mleka można wypełnić takich samych kubeczków? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RtRSf3glj8Jx2
Ćwiczenie 9
W sklepie jest kostek masła, a każda kostka waży kilograma. Ile kilogramów masła jest w tym sklepie? Wybierz prawidłową odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RzYazAMl8AYOv
Ćwiczenie 10
Hania kupiła pomidorów, jabłek i śliwek. Ile ważyły jej zakupy? Wybierz prawidłową odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R7VojWYHy5ZMI
Ćwiczenie 11
Pan Zbyszek dojeżdża do pracy autobusem godziny. Jak długo pan Zbyszek będzie jechał jeszcze autobusem, jeśli wsiadł do niego minut temu? Wskaż prawidłową odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. minut, 2. minut, 3. godziny, 4. godziny
minut
minut
godziny
godziny
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RffnbNrIF061x
Ćwiczenie 12
Po uwędzeniu szynka zachowuje tylko swojej pierwotnej masy. Ile po uwędzeniu będzie ważyła szynka o masie pierwotnej ? Uzupełnij poniższą odpowiedź odpowiednią liczbą. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Szynka będzie ważyła 1. , 2. , 3. , 4. .
Po uwędzeniu szynka zachowuje tylko swojej pierwotnej masy. Ile po uwędzeniu będzie ważyła szynka o masie pierwotnej ? Uzupełnij poniższą odpowiedź odpowiednią liczbą. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Szynka będzie ważyła 1. , 2. , 3. , 4. .
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R1KCrnhxP2iiG
Ćwiczenie 13
Pan Jurek, kupując telewizor, zapłacił ceny gotówką, a resztę, czyli postanowił spłacić w ratach. Oblicz, ile kosztował telewizor. Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Telewizor kosztował Tu uzupełnij .
Pan Jurek, kupując telewizor, zapłacił ceny gotówką, a resztę, czyli postanowił spłacić w ratach. Oblicz, ile kosztował telewizor. Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Telewizor kosztował Tu uzupełnij .
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RHWAW7QaSMQVZ
Ćwiczenie 14
Ile kubeczków o pojemności litra można napełnić do pełna, rozlewając litra napoju? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Można napełnić Tu uzupełnij kubeczków.
Ile kubeczków o pojemności litra można napełnić do pełna, rozlewając litra napoju? Uzupełnij odpowiedź, wpisując odpowiednią wartość w puste pole. Odpowiedź: Można napełnić Tu uzupełnij kubeczków.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R1crHZYFwY3Kp
Ćwiczenie 15
Zmieszano trzy kilogramy cukierków po złotych za kilogram z dwoma kilogramami cukierków po za kilogram. Jaka jest cena jednego kilograma tej mieszanki? Uzupełnij poniższą odpowiedź odpowiednią liczbą. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Cena wynosi 1. , 2.
Zmieszano trzy kilogramy cukierków po 1845 złotych za kilogram z dwoma kilogramami cukierków po 2034zł za kilogram. Jaka jest cena jednego kilograma tej mieszanki? Uzupełnij poniższą odpowiedź odpowiednią liczbą. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę, a następnie wybierz poprawną odpowiedź. Odpowiedź: Cena wynosi 1. 18,58, 2. 19,48, 3. 19,58, 4. 19,58zł.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
Notatnik
Możesz skorzystać z poniższego pola tekstowego do zapisania swoich notatek, rozwiązań zadań i innych informacji, które uważasz za potrzebne.
R1b8OvSPUG8s3
(Uzupełnij).
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.