Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
1. Struktura e‑materiału
Niniejszy e‑materiał składa się z trzech części: wprowadzenia, materiałów multimedialnych oraz obudowy dydaktycznej. Każda z nich zawiera powiązane tematycznie elementy składowe.
1.1. Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz opis budowy e‑materiału.
1.2. Materiały multimedialne
Zawierają różnego rodzaje multimedia, które ułatwiają uczącemu się przyswojenie wiedzy. E‑materiał składa się z trzech materiałów multimedialnych.
InfografikaInfografika – ustrukturyzowane informacje na temat inwentaryzacji, jej terminów, częstotliwości, metod i rodzajów.
Film edukacyjnyFilm edukacyjny – przedstawia obliczenie, interpretację i rozliczanie różnic inwentaryzacyjnych.
Dokumentacja interaktywnaDokumentacja interaktywna – zawiera dokumentację związaną przeprowadzaniem inwentaryzacji w jednostce oraz daje użytkownikowi możliwość przygotowania takiej dokumentacji.
1.3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiałyInteraktywne materiały sprawdzające pozwalają zweryfikować poziom opanowania wiedzy i umiejętności.
Słownik pojęćSłownik pojęć zawiera objaśnienia specjalistycznego słownictwa występującego w całym materiale.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się zawiera wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania objaśnia działanie e‑materiału oraz poszczególnych jego elementów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia i ćwiczenia mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz pracy w zawodzie technik rachunkowości.
Infografika, film edukacyjny oraz dokumentacja interaktywna gromadzą najistotniejsze informacje z zakresu pojęć stosowanych w procesie towaroznawstwa i sprzedaży. Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają zweryfikowanie poziomu Twojej wiedzy i uzyskania szybkiej i precyzyjnej informacji zwrotnej. Na podstawie materiałów z łatwością przygotujesz mapy myśli oraz osie, na których zaznaczysz najważniejsze informacje. Na podstawie przykładów z e‑materiału, podczas zadania na przyporządkowanie możesz tworzyć mapy myśli, będziesz ćwiczyć także czytanie ze zrozumieniem oraz wyszukiwanie informacji. Mapa/notatka powinna znaleźć się w zeszycie lub portfolio online, aby móc do niej wracać. Na podstawie dokumentacji interaktywnej możesz stworzyć notatkę wizualną, na której umieścisz najważniejsze dokumenty związane z dokumentacją sprzedaży. W skład materiałów multimedialnych wchodzą infografika, film edukacyjny oraz dokumentacja interaktywna.
Po zapoznaniu się z treścią infografiki zapisz samodzielnie – w postaci notatki graficznej – definicję inwentaryzacji. Weź pod uwagę terminy i częstotliwość inwentaryzacji, a także metody inwentaryzacji w zależności od inwentaryzowanego składnika bilansowego – spis z natury, uzgodnienie sald, porównanie danych księgowych z odpowiednimi dokumentami. Opisz każdą z metod inwentaryzacji z użyciem 2‑3 słów kluczowych lub krótkich zdań. Stwórz kodeks idealnej inwentaryzacji – na podstawie zasad kompletności, dokładności, jednokrotności, zamkniętych drzwi, uczestnictwa osób materialnie odpowiedzialnych, ograniczonego zaufania, zaskoczenia. Możesz na tej podstawie wykonać również plakat, na którym umieścisz w porządku logicznym 5 wybranych pojęć i wskażesz związki między nimi.
Przewodnik dla uczącego się przedstawia najważniejsze kwestie, które możesz pogłębić, korzystając z zasobów internetu, literatury fachowej, webinariów. Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają w szybkiej i atrakcyjnej formie zweryfikowanie poziomu własnej wiedzy i uzyskania precyzyjnej informacji zwrotnej. Potraktuj te czynności jako wstęp do dalszych poszukiwań, nauki i uzupełniania wiedzy o nowe elementy. Przewodnik dla uczącego się to źródło niezbędnych informacji w zakresie kwalifikacji, ale również możliwość diagnozy obszarów wiedzy i umiejętności, które powinieneś uzupełnić. Poniżej znajdziesz propozycje działań i zadań, które pozwolą Ci na zweryfikowanie posiadanych już umiejętności w powyższym zakresie.
Możesz wcielić się w rolę specjalisty, który ma przedstawić swoim słuchaczom najważniejsze fakty na temat wykonywania inwentaryzacji. Na jakie fakty zwrócisz szczególną uwagę?
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych e‑materiałów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy
OS X 10.11.6 lub nowszy
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100
Firefox w wersji 62.0.2
Safari w wersji 11.1
Opera w wersji 55.0.2994.44
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści