Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami i wykonaj polecenia.

RTvQ6f0uua2le
Film opowiadający o Konstytucji 3 maja.
Polecenie 2

Wyjaśnij, dlaczego dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja stał się po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości świętem narodowym.

RotaUC6484tGI
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Z którymi tezami dotyczącymi uchwalenia Konstytucji 3 maja wysuniętymi przez eksperta się zgadzasz? Odpowiedź uzasadnij.

R1aSEEJIKfcWf
(Uzupełnij).
RlktfZAhgOJZB
Film opowiadający o uchwaleniu Konstytucji 3 maja oczami Jana Matejki.
Polecenie 4

Zapoznaj się filmem. Dlaczego Jan Matejko umieścił na obrazie Jana Dekerta oraz Franciszka Ksawerego Branickiego, chociaż w rzeczywistości nie mogli oni wziąć udziału w uwiecznionej przez niego scenie?

RotaUC6484tGI
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 5

Czy Jan Matejko ukazał Jana Suchorzewskiego zgodnie z funkcjonującymi w historiografii ocenami tej postaci, opisanymi w źródle B? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do elementów obrazu.

Źródło A

Źródło B

Sebastian Adamkiewicz Konstytucja 3 maja – wola narodu czy zamach stanu?

[...] dziejopisarze opisywali posła kaliskiego [Jana Suchorzewskiego] nie tylko jako sprzedawczyka, ale także wariata, który w ataku szaleństwa próbował powstrzymać uchwalenie tak doniosłej reformy [Konstytucji 3 maja]. Był to zresztą pogląd bliski już świadkom tamtejszych wydarzeń. Adam Stanisław Krasiński, biskup kamieniecki, żądać miał nawet, aby protestującego ogolić i oddać do „czubków”.

matejko Źródło: Sebastian Adamkiewicz, Konstytucja 3 maja – wola narodu czy zamach stanu?, histmag.org.
ReQrQqALBASbe1
Polecenie 1 - Twoja odpowiedź (Uzupełnij) Polecenie 2 - Twoja odpowiedź (Uzupełnij).