Prezentacja multimedialna
Odtwórz pierwszy fragment prezentacji i zapoznaj się z treścią lematu . dotyczącego długości rzutu prostokątnego odcinka na prostą. Po zapoznaniu się z tym lematem spróbuj przeprowadzić samodzielnie jego dowód. Po tym porównaj swój dowód z przedstawionym w kolejnym fragmencie prezentacji.
Miara kąta wynosi .
Mamy
.
Dla mamy
Dla mamy
Lemat . Napis. Długość boku trójkąta. Ilustracja przedstawia trójkąt . Długość odcinka wynosi , długość odcinka wynosi , natomiast długość odcinka wynosi . Kąt przy wierzchołku ma miarę , a kąt przy wierzchołku ma miarę . Obok zapisano równanie czytane przez lektora.
Kąt przy wierzchołku ma miarę . Z wierzchołka poprowadzono odcinek . Tworzy on z ramieniem kąt o mierze . Odcinek podzielił trójkąt na dwa mniejsze. Nowopowstały trójkąt posiada podstawę o boku .
Pojawiają się równania.
,
,
Z punktu poprowadzono odcinek do ramienia . W miejscu przecięcia powstał punkt . Długość odcinka wynosi . Długość odcinka wynosi . Przy wierzchołku powstały dwa kąty przyległe, jeden ma miarę , drugi . Zatem mamy:
oraz
,
stąd
Napis. Twierdzenie cosinusów. Ilustracja przedstawia trójkąt o kątach wewnętrznych . Długość odcinka wynosi , długość odcinka wynosi , natomiast długość odcinka wynosi . Pojawiają się równania.
.
Pojawia się układ równań.
Pierwsze równanie mnożymy przez , drugie przez , trzecie przez . Otrzymujemy
Sumujemy i redukujemy równania.
,
co daje nam ,
a więc

Zasób interaktywny dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/DSPDUdkXc
Po zapoznaniu się z lematem . i jego dowodem, odtwórz kolejny fragment prezentacji i przeanalizuj lemat ., w którym podana jest zależność między długością boku trójkąta, długościami dwóch pozostałych boków i cosinusami kątów przy tym boku i, podobnie jak poprzednio, spróbuj samodzielnie przeprowadzić jego dowód. Zwróć uwagę, że spodek wysokości trójkąta może leżeć na boku trójkąta, ale może też leżeć na prostej zawierającej ten bok i nie leżeć na tym boku. Porównaj swój dowód z dowodem przedstawionym w następnych dwóch slajdach prezentacji.
Po zapoznaniu się z lematem . i jego dowodem odtwórz kolejny fragment prezentacji, w którym sformułowane zostało twierdzenie cosinusów. Tu również, spróbuj przeprowadzić dowód tego twierdzenia, wykorzystując w nim lemat . Porównaj swój dowód z dowodem przedstawionym w dalszej części filmu. Ta część została podzielona na fragmenty, w których pokazane są kolejne kroki dowodu. Gdyby nawet nie udało Ci się samodzielnie przeprowadzić dowodu, to odtwórz najpierw pierwszy fragment dowodu, spróbuj poprowadzić dowód dalej samodzielnie, jeśli to też Ci się nie uda, to postępuj tak z kolejnymi fragmentami prezentacji.