Gdzie tego szukać?
Przyjrzyj się ilustracjom przedstawiającym hinduskiego boga Brahmę. Co możesz o nim powiedzieć na podstawie tych rysunków? Jak myślisz, czego może nas nauczyć ta postać?
Posłuchaj opowiadania „Niewidzialna kryjówka” Michela Piquemala. Zwróć uwagę na miejsca, które zaproponowali hinduscy bogowie na kryjówkę dla boskiej mocy.
Porozmawiajcie o tym, czy Brahma miał rację, że do wymyślonej przez niego kryjówki nie zajrzy żaden człowiek. Przedstawcie argumenty za i przeciw.
Przeczytaj uważnie tekst Michela Piquemala. Zastanów się, jaką formę i charakter ma ten utwór.
Niewidzialna kryjówkaLegenda z tradycji hinduizmu
Dawno, dawno temu wszyscy ludzie byli bogami. Lecz ponieważ nadużywali swoich przywilejów, Brahma – najważniejszy z bogów – postanowił pozbawić ich boskiej mocy.
Zwołał radę, która miała zdecydować o schowaniu tej mocy w niemożliwej do odkrycia kryjówce.
Pierwsi zabrali głos pomniejsi bogowie, poddając taką myśl:
– Zakopmy boską moc w samych głębinach ziemi!
Ale Brahma odpowiedział:
– Widzę, że nie znacie dobrze ludzkiej ciekawości. Człowiek będzie tak długo rył i drążył ziemię, aż pewnego dnia znajdzie schowaną moc.
– Jeśli tak, to zatopmy ją w głębi oceanów!
Brahma westchnął:
– Znam ja ludzi zbyt dobrze: wcześniej czy później zbadają dno oceanów i wydobędą boską moc na powierzchnię. Ludzie są wiecznie nienasyceni.
Pomniejsi bogowie już nie wiedzieli, co powiedzieć.
– Gdzie ją zatem schować? Bo jeśli ci wierzyć, nie ma takiego miejsca pod ziemią, w niebie czy w morskich głębinach, do którego ludzie kiedyś nie dotrą...
Wtedy Brahma jeszcze raz zabrał głos i tak zdecydował:
– Oto, co zrobimy! Schowamy boską moc w największej głębi ludzkiego serca, ponieważ jest to jedyne miejsce, gdzie człowiek nie zajrzy, aby jej szukać.
Od tamtego czasu człowiek obiegł ziemię, drążył, badał i przekopał dno oceanu w poszukiwaniu tego „czegoś”, co znajduje się w nim samym...
Sprawdź się i odpowiedz na pytania dotyczące przypowieści „Niewidzialna kryjówka”. W każdej chwili możesz zajrzeć do tekstu. Po rozwiązaniu testu kliknij przycisk Wstecz, żeby sprawdzić, które odpowiedzi były poprawne.
Ułóż pięć pytań do treści przypowieści Michela Piquemala. Zapisz je tutaj lub w zeszycie.