Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiału?Jak korzystać z e‑materiału?
Wymagania techniczneWymagania techniczne
Struktura e‑materiału
Wszystkie elementy e‑materiału są ze sobą powiązane ich tematyką. W każdym z nich znajdziesz niezbędne informacje, które umożliwią przyswojenie wiedzy z zakresu technologii wykonywania robót ciesielskich.
Niniejszy e‑materiał składa się z trzech części: wprowadzenia, materiałów multimedialnych oraz obudowy dydaktycznej. Każda z nich zawiera powiązane tematycznie elementy składowe.
1. Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz spis treści.
2. Materiały multimedialne
Odpowiednio dobrane multimedia ułatwią ci przyswojenie wiedzy. E‑materiał Konstrukcje więźb dachowych zawiera trzy materiały multimedialne:
Wizualizacja w 3D – Rodzaje dachówWizualizacja w 3D – Rodzaje dachów
Wizualizacja prezentuje fotografie w 3D – z funkcją obrotu o 360° – które przedstawiają różne rodzaje dachów, m.in.: płaski, spadowe, namiotowy, uskokowy, półszczytowy, wieżowe, mansardowy.
Infografika – Elementy składowe dachuInfografika – Elementy składowe dachu
Infografika zawiera dwie plansze z różnymi rodzajami elementów dachu oraz rodzajów użytych materiałów. Są one przedstawione w formie zdjęć. Po kliknięciu wybranego zdjęcia rozwinie się opis danego elementu. Wśród elementów dachu znajdują się m.in. kalenica, połać dachowa i naroże, a wśród rodzajów materiałów m.in. dachówka ceramiczna, dachówka betonowa i blachodachówka.
Plansza interaktywna – Więźby/wiązary dachowePlansza interaktywna – Więźby/wiązary dachowe
Plansza interaktywna prezentuje różne rodzaje konstrukcji więźb i wiązarów dachowych. Przy każdym rodzaju znajduje się wizualizacja 3D oraz krótki opis.
3. Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające – dzięki interesującym formom – sprawdzisz poziom opanowania wiedzy z zakresu budowy i konstrukcji dachowych, nazewnictwa fachowego z dziedziny ciesielstwa.
Słownik pojęć do e‑materiałuSłownik pojęć do e‑materiału zawiera specjalistyczne słownictwo, które występuje w całym e‑materiale wraz z wyjaśnieniami/definicjami.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się to wskazówki i instrukcje dotyczące wykorzystania e‑materiału w ramach samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia stanowi listę materiałów, na bazie których został opracowany e‑materiał.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania objaśnia działanie e‑materiału oraz poszczególnych jego elementów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Jak korzystać z e‑materiału?
Opracowane w tym e‑materiale multimedia i ćwiczenia mają pomóc Ci w przygotowaniu do egzaminu zawodowego oraz pracy w zawodzie cieśla.
Wizualizacja 3D, infografika i plansza interaktywna przybliżą najważniejsze informacje na temat technologii wykonywania robót ciesielskich. Interaktywne materiały sprawdzające umożliwiają zweryfikowanie poziomu własnej wiedzy i uzyskanie szybkiej i precyzyjnej informacji zwrotnej.
Po obejrzeniu wizualizacji wykreuj mapę myśli. Infografika może być pretekstem do zrobienia notatek w formie pamiętnika lekcyjnego, który zostanie udostępniony Twoim koleżankom i kolegom. Plansza interaktywna niech posłużyć napisaniu „Przemyślnika”, czyli swobodnego notowania refleksji, w których adresatem i odbiorcą jesteś Ty sam.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z zasobów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy;
OS X 10.11.6 lub nowszy;
GNU/Linux z jądrem w wersji 4.0 lub nowszej 3GB RAM.
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji 69.0.3497.100;
Firefox w wersji 62.0.2;
Safari w wersji 11.1;
Opera w wersji 55.0.2994.44;
Microsoft Edge w wersji 42.17134.1.0;
Internet Explorer w wersji 11.0.9600.18124.
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym;
Tablet/Smartphone z systemem Android 4.1 (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser 10.1, szerokość co najmniej 420 px.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści