Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Ru7tDSDPCFz
Zdjęcie przedstawia niedużą kamerę ustawioną na statywie w plenerze.

Jak ustawić rozdzielczość, klatkaż, formaty i inne podstawowe ustawienia w kamerze?

autor: D Ramey Logan
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canon_EOS_C700_MultiDyne_by_D_Ramey_Logan.jpg##, licencja: CC BY-SA 4.0.

W pracy nad filmem należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. To np. rozróżnienie na analogowy oraz cyfrowy format obrazu oraz warianty, w których występują. Od nich zależą rozdzielczość, a więc i jakość wideo.

Praca nad montażem i postprodukcją powinna uwzględniać różne elementy, zarówno te, które możemy ustawić bezpośrednio w kamerze, jak i dopiero w dalszej pracy nad materiałem. To np. sygnał z przeplotem i jego wpływ na odbiór obrazu, a także balans bieli oraz kontrola obrazu HD.

Istotną kwestią jest również klatkaż, czyli częstotliwość, z jaką kolejne kadry filmu pojawiają się na ekranie. Odpowiednie jego ustawienie związane jest z czasem obrazu i jego płynnością.

Dla zainteresowanych

Więcej informacji znajdziesz w e‑materiałach:

Twoje cele
  • Omówisz działanie i funkcje elementów wpływających na kształt i format obrazu filmowego.

  • Wyjaśnisz, na czym polega konwersja plików.

  • Zmniejszysz wielkość pliku z materiałem filmowym.