Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z animacją i wykonaj ćwiczenia.

RY8eNccdRBGKt
Nagranie filmowe opowiadające o zwoływaniu Zgromadzenia Narodowego.
Ćwiczenie 1
RUEZucl44im34
Przedstaw, które z uprawnień Zgromadzenia Narodowego jest twoim zdaniem najważniejsze. Uzasadnij swoją opinię. (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2

Przypomnij sobie sytuację przedstawioną we „Wprowadzeniu” do e‑materiału i wykonaj zadania.

Na początku lutego 2011 r., w niecały rok po katastrofie smoleńskiej, szefowa klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik‑Rostkowska zwróciła się do marszałków sejmu i senatu z propozycją, by w pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej zebrało się Zgromadzenie Narodowe.

„Gazeta Wyborcza” w artykule Zgromadzenie Narodowe nikomu nie zaszkodzi pisała o tym tak:

1
Ewa Milewicz Zgromadzenie Narodowe nikomu nie zaszkodzi

Marszałek senatu Bogdan Borusewicz propozycję odrzucił, po konsultacji z marszałkiem sejmu Grzegorzem Schetyną. Borusewicz powiedział PAP: „Zgromadzenie Narodowe zwołuje się w dwóch przypadkach zapisanych w konstytucji. Pierwszy to odebranie przysięgi nowo wybranego prezydenta, a drugi to impeachment prezydenta. Więc nie widzę żadnej możliwości zwołania Zgromadzenia”.

Konstytucja zna jeszcze inną przyczynę zwołania Zgromadzenia. Może się ono zebrać, aby wysłuchać orędzia prezydenta. Może prezydent w tę rocznicę zechce coś powiedzieć w parlamencie?

Zdarzało się już zresztą, że posłowie i senatorowie zbierali się w sali sejmowej, ale nie nazywało się to Zgromadzeniem Narodowym, tylko uroczystym spotkaniem posłów i senatorów. Prawnie to co innego, ale w istocie - to samo.

Było tak na przykład 11 czerwca 1999 r. Marszałkowie sejmu Maciej Płażyński (zginął pod Smoleńskiem) i senatu Alicja Grześkowiak razem prowadzili spotkanie Jana Pawła II z sejmem i senatem. Było też tak 13 kwietnia zeszłego roku, kiedy zebrali się posłowie i senatorowie, aby uczcić ofiary katastrofy. Marszałek Borusewicz uważa, że 13 kwietnia to był wyjątek.

Dlaczego właściwie nie można powtórzyć tego wyjątku teraz, w pierwszą rocznicę? Dlaczego nie można zrobić tak, jak chce opozycja, nawet tylko jej część? Przecież marszałkowie reprezentują cały sejm i cały senat, a nie tylko koalicję. Czego komu ubędzie od takiego spotkania?

cytat Źródło: Ewa Milewicz, Zgromadzenie Narodowe nikomu nie zaszkodzi, 19.02.2011 r., dostępny w internecie: wyborcza.pl [dostęp 14.12.2019 r.].
R10mMPbdY6FcB
Wyjaśnij, czy możliwe było zwołanie Zgromadzenia Narodowego w opisywanym przypadku. (Uzupełnij) Przedstaw, czy istniało alternatywne rozwiązanie, które mogłoby pogodzić obie strony sporu. (Uzupełnij).