Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z przykładami przedstawionymi w aplecie, a następnie wykonaj polecenie.

R1XdLDo1jdQq1
Na aplecie przedstawiono układ współrzędnych z poziomą osią X od minus dwóch do czterech oraz pionową osią Y od minus jeden do trzech. Na płaszczyźnie narysowano wykres funkcji logarytmicznej y=logax. Wartość parametru a można zmieniać za pomocą suwaka w przedziale od jeden i jedna dziesiąta do dziewięć i dziewięć dziesiątych. Dla zadanego parametru a, narysowany wykres funkcji zmienia kształt. Przykład 1. Dla a=6 wykres funkcji biegnie od minus nieskończoności, wypłaszczony do osi Y, do plus nieskończoności po łuku przez punkt 1;0. Przykład 2. Dla a=3, wykres funkcji biegnie od minus nieskończoności, wypłaszczony do osi Y, do plus nieskończoności po łuku przez punkty 1;0 oraz 3;1. Przykład 3. Dla a=2 wykres funkcji biegnie od minus nieskończoności, wypłaszczony do osi Y, do plus nieskończoności po łuku przez punkty 1;0, 2;1 oraz 4;2. Poniżej zapisano od punktorów następujące własności funkcji fx=logax dla a>1. Dziedziną funkcji jest zbiór liczb rzeczywistych dodatnich x0;. Zbiorem wartości jest zbiór licz rzeczywistych. Miejscem zerowym jest x=1. Funkcja jest rosnąca. Funkcja nie jest parzysta ani nieparzysta.
Polecenie 2

Do wykresu funkcji logarytmicznej f określonej wzorem fx=logax+3 należy punkt o współrzędnych 13,2. Wyznacz wzór funkcji f, jeżeli wiadomo, że funkcja jest rosnąca.